Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Archiv MF DNES

Chrudim se pře, jak sekat trávu. Kvůli úspoře peněz zůstává na místě

  • 10
Velký zásah do rozpočtu Chrudimi v příštích letech může způsobit nejnovější debata tamních politiků o tom, jak sekat trávu. Město šetří, a tak zpravidla posekanou trávu nikdo nesbírá. Ale kvůli stížnostem alergiků na mulčování zastupitelé možná způsob péče o zeleň změní.

„Když se podíváte, jak vypadá naše město po takzvaném mulčování, tak jsou to spíše hromádky tlející trávy. O mulčování bych trochu pomlčel. Měli bychom najít peníze na sekání a odvoz trávy,“ uvedl zastupitel František Pilný (ANO).

Pavlína Boháčová ze Sídliště U Stadionu, která bojuje s alergií i s astmatem, už podle svých slov pět let vedení města žádá o pomoc. S žádostí, aby posekaná tráva na sídlišti nezůstávala, protože zhoršuje zdravotní problémy alergiků, ale neuspěla. Na straně města podle ní chybí ochota problém řešit. „Už mi to připadá jako boj kdo s koho,“ řekla na nedávném jednání zastupitelů.

Podle vedení města by sbírání a likvidace posekané trav bylo drahé. Zatímco nyní město za deset sečí platí šest milionů korun, se sběrem trávy by se cena podle starosty Petra Řezníčka (SNK-ED) vyšplhala k 18 milionům. Chrudim má přitom nedostatek prostředků na investice a opozice radním vytýká, že nic nebudují. Jen pro ilustraci - největší investiční akcí letošního roku je další část opravy Muzea za 15 milionů korun.

Vedení města slíbilo, že připraví propočty, jak by se mohla změnit údržba zeleně a kolik by to stálo. Změna by mohla přijít nejdříve v příštím roce. Místostarosta Jan Čechlovský (ODS) věří v kompromis, který nebude přehnaně drahý. „My se na něčem nakonec dohodneme,“ uvedl. Zároveň ale vedení města odmítá, že by se na některých sídlištích tráva sbírala a odvážela, a v jiných ne.

„Nemohu říct, že v jednom sídlišti budu trávu sbírat, a ve druhém ne. Tady platí - když všichni, tak všichni,“ uvedl Řezníček.