Chrudimský kostel, ze kterého radnice vybudovala muzeum barokních soch.

Chrudimský kostel, ze kterého radnice vybudovala muzeum barokních soch. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Chrudim opravuje pro muzeum církevní památky. Opozici se to moc nelíbí

  • 2
I restaurování barokní památky může být kontroverzní. Dokazuje to bohulibá aktivita Chrudimi, která letos zaplatí statisíce z rozpočtu za obnovu oltáře v Běstvině. Ten jí ale nepatří.

Na počátku byl plán, který zní výborně. Chrudim otevře Muzeum barokních soch, ve kterém bude vystavovat díla z regionu, která postupně zachrání před zničením. Zatímco ale muzeum z někdejšího kostela svatého Josefa vybudovalo město s pomocí evropských peněz, restaurování už hradí z větší části chrudimský rozpočet. A to opozici vadí.

Muzeum barokních soch v Chrudimi

„Na všechny památky, které jsme restaurovali, jsme vždy získali částečné krytí z rozpočtu Pardubického kraje. Je to ale tak částka do dvou set tisíc, zhruba čtvrtina nákladů,“ uvedl starosta Chrudimi Petr Řezníček (SNK-ED). Zbytek hradilo město.

Stejné to bude letos i v případě restaurování oltáře svatého Vojtěcha z farního kostela v Běstvině. Práce ve výši 880 tisíc korun včetně DPH bude provádět akademický malíř Roman Ševčík. Radní už investici tento týden schválili.

„Jedná se také o jedno z děl, které bylo odborníky vytipováno pro expozici v Muzeu barokních soch. Oltář patří do vlastnictví Římskokatolické farnosti Běstvina a město Chrudim se ve smlouvě o výpůjčce mimo jiné zavazuje zajistit restaurování díla na své náklady,“ dodává místostarosta Jan Čechlovský (ODS).

Opozici ale rozhodnutí města vadí. „Péče o památky je určitě důležitá, ale nelze opravovat památky z celého regionu na úkor peněz chrudimských občanů. A to jen kvůli Muzeu barokních soch, které se ukázalo jako neatraktivní, zbytečné a velmi nákladné,“ uvedl opoziční zastupitel Josef Káles (Svobodní).

Muzeum navštíví ročně sedm tisíc návštěvníků

Podobně to vidí i opoziční zastupitel hnutí ANO František Pilný. „Spousta místních si stěžuje, jak máme rozbité chodníky. Měli bychom přednostně řešit problémy občanů, než se zabývat takovýmito vzletnými plány. To je ostatně problém celého muzea, kde jsou vystavené sochy, které se za městské peníze restaurovaly,“ uvedl Pilný.

Co přibude do Muzea barokních soch

Chrudim pro Muzeum barokních soch nechá zaplatit restaurování oltáře svatého Vojtěcha s figurálními řezbami Ignáce Rohrbacha, který vznikl před rokem 1723.

Oltář původně pochází ze zámecké kaple zámku v Běstvině, odkud byl v 60. či 70. letech, tedy v době, kdy byla kaple rušena, přesunut do místního kostela.

Jeho stav je vinou značné vlhkosti a činnosti aktivního dřevokazného hmyzu velmi špatný, místy havarijní. V Běstvině je rozdělen a rozmístěn v různých částech kostela. V chrudimském muzeu bude moci více vyniknout.

Zatím ale nic nenasvědčuje tomu, že by město s restaurováním ohrožených památek přestalo. Starosta Řezníček uznává, že postup města je neobvyklý, na druhou stranu podle něj záchrana a vystavování barokních památek v regionu je od začátku nedílnou součástí Muzea barokních soch.

„Neznamená to ale, že do budoucna nemůže přijít ministerský dotační titul, který se bude vztahovat i na tyto věci tak, jako před časem nebyly peníze na křížky, kapličky a boží muka a nyní je na jejich obnovu vypsaný program ministerstvem zemědělství,“ uvedl Řezníček.

Celkem vybudování muzea stálo 91 milionů korun. Dotace od Unie a státu dosáhla 34 milionů korun, zbytek hradilo město. Proměnu zdevastovaného kostela považují odborníci za zdařilou. Ročně muzeum navštíví kolem sedmi tisíc návštěvníků.