Zanedbaná sportovní hala, ve které hrají futsalisté Era-Packu Chrudim.

Zanedbaná sportovní hala, ve které hrají futsalisté Era-Packu Chrudim. | foto: David Půlpán, MF DNES

Nebude hala, stezka, ani lesovna, Chrudim stavby za miliony odkládá

  • 0
Přijde na řadu jako první nákladná modernizace zchátralé sokolovny, oprava zanedbané smuteční síně, stezka na Podhůru, konvent nebo stavba takzvané lesovny? Zatím ani jedno. Chrudim podle v pondělí schváleného rozpočtu příští rok žádné velké akce nechystá.

Kromě pokračování opravy budovy Muzea s velkým společenským sálem se místní dočkají nových chodníků či opravy kanalizace. Na investice má město připraveno 85 milionů korun.

Ne snad, že by městu chyběly vize. Těch je spíše nadbytek, ale nic není podle radních připravené tak daleko, aby se mohlo začít stavět. Navíc peněz v rozpočtu je po skončení evropských dotací málo.

Klíčové pro Chrudim bude přestavět starou sportovní halu, jejíž oprava bude stát možná 80, možná 150 milionů či ještě víc. Radní mají už od roku 2014 výsledky architektonické soutěže na obnovu haly, ale stále váhají a zvažují, jak vyřešit parkování i okolí.

Sportoviště totiž nemá z dnešního pohledu dobré parametry a jeho přestavba na špičkové zařízení bude nejen drahá, ale i složitá. Navíc tu chybí prostor pro parkování a město si hraje s možností, že by na Moravově zahradě vznikl parkovací dům.

„Je to lež, že neděláme sportovní halu kvůli penězům. Budeme ji dělat v okamžiku, kdy bude připravená, a je zjevné, že na halu si bude město muset půjčit, stejně jako na všechny velké věci, které kdy dělalo,“ uvedl místostarosta Chrudimi Jan Čechlovský.

Lesovnu bez dotací stavět nechtějí

Kvůli penězům se ovšem nebude dělat takzvaná lesovna. Porota architektonické soutěže na turistické centrum Podhůra vybrala zajímavý projekt, ale potřebných asi 18 milionů korun město nesehnalo a radní bez dotace stavět nechtějí.

I lidé, kteří si stěžují na bídný stav smuteční síně, mají smůlu. „Není hotový projekt. Projektant musí vyřešit, co se srážkovou vodou. Musí upravit projekt tak, aby jej bylo možné realizovat,“ uvedl starosta Chrudimi Petr Řezníček. I kdyby ale projekt byl, stavbaři by nedorazili. Město oznámilo, že po dobu rekonstrukce budovy Muzea oprava nezačne.

„Osmdesát pět milionů korun na investice vypadá majestátně, ale přes 10 milionů jde na údržbu zeleně, přes 10 milionů na údržbu komunikací a chodníků, přes 10 milionů na údržbu škol. Když to očistíme, máme každý rok na to, abychom udělali větší investiční akci někde v řádu kolem 20 a 30 miliony korun,“ uvedl Čechlovský.

Město naopak našlo přes sedmnáct milionů korun na stavbu komunikací a inženýrských sítí v Markovicích, investice se ovšem vrátí Chrudimi při prodeji pozemků.

Oprava vnější fasády a oken na budově Muzea bude navazovat na letošní rekonstrukci střechy a měla by stát město zhruba 15 milionů korun. Částka 2,6 milionu půjde na výstavbu kanalizace na Tylově nábřeží, tři miliony na rekonstrukci kuchyně v Základní škole U Stadionu a šest milionů bude stát oprava budovy Městského úřadu na Resselově náměstí.