Chrudimský kostel, ze kterého radnice vybudovala muzeum barokních soch.

Chrudimský kostel, ze kterého radnice vybudovala muzeum barokních soch. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Chrudim získala titul města roku a milion korun na památky k tomu

  • 0
Chrudim slaví úspěch. Stala se historickým městem roku 2013. Ocenění udělované za příkladnou péči o památkové objekty a historické dědictví města na Pražském hradě převzal starosta města Petr Řezníček.

Nejde přitom jen o čestnou cenu. S vítězstvím je spojena i odměna milion korun, který je určený na další péči o památky. "Je to úžasná pocta, mimo jiné i díky všem lidem, kteří přispěli na opravu památek ve městě. Získaný milion korun dámě na opravu hradební zdi, rozpočet je však deset milionů korun," uvedl starosta města Petr Řezníček.

Na dalších místech za Chrudimí skončily Boskovice a Praha 2. Tato města dostala cenu ministryně pro místní rozvoj, spojenou s odměnou 100 tisíc korun.

Stejnou odměnu dostává i všech čtrnáct krajských vítězů soutěže. Ceremoniál na Pražském hradě se koná tradičně u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel, který se od roku 1983 slaví 18. dubna.

Do soutěže se letos přihlásilo 51 měst. Chrudim titul získala napotřetí, v letech 2003 a 2012 byla ve finále.

Město proslavily barokní sochy

Ve městě, které je známé zejména svým Muzeem loutkářských kultur, bylo v roce 2011 zpřístupněné Muzeum barokních soch. Vzniklo ve zrekonstruovaných prostorách kostela sv. Josefa v areálu bývalého kapucínského kláštera, přestavba přišla na téměř 100 milionů korun, přes 40 procent uhradila dotace Evropské unie.

Exponáty muzea zastupují fenomén východočeského sochařství závěru 17. a první poloviny 18. století, především díla Matyáše Bernarda Brauna a jeho následovníků Jiřího Františka Pacáka či Ignáce Rohrbacha.

Bývalý kostel se využívá i pro další účely, například pro koncerty, svatby, slavnostní setkání nebo předávání vysvědčení. Mimo to funguje uvnitř objektu malé 3D kino.