Zanedbaná sportovní hala, ve které hrají futsalisté Era-Packu Chrudim.

Zanedbaná sportovní hala, ve které hrají futsalisté Era-Packu Chrudim. | foto: David Půlpán, MF DNES

Chrudim chtěla velkoryse předělat sportovní halu. Ale zřejmě to vzdá

  • 0
Měla to být největší městská stavba desetiletí v Chrudimi. Modernizace sportovní haly, kde hrají své zápasy futsaloví mistři týmu Era Pack, na špičkové sportoviště za 100 až 150 milionů korun. Nakonec se radnice možná spokojí s opravou a moderní sportoviště postaví jinde.

Politici v Chrudimi, kteří mají už rok výsledky architektonické soutěže na přestavbu sportovní haly, začínají couvat. Starosta Chrudimi Petr Řezníček totiž řekl, že zastupitele čeká debata na podzim.

„Je otázka, zda se do toho pustit, anebo postavit někde v Chrudimi na zelené louce nové sportoviště,“ uvedl Řezníček.

Stávající sportovní hala podle něj nemá z dnešního pohledu dobré parametry a její přestavba na špičkové zařízení bude vždy problematická. „Ale po opravě by mohla sloužit tělovýchově a sportům, které nejsou náročné na technické zázemí,“ dodal.

„Já jsem byl vždy zastáncem zrekonstruovat stávající halu a z ušetřených peněz postavit halu ještě jednu,“ řekl opoziční zastupitel ANO František Pilný. V Chrudimi je podle něj velmi málo sportovišť, tělocvičny jsou obsazené.

„Když máte partičku lidí a chcete si někde zasportovat, nemáte šanci anebo třeba jedině v pět ráno,“ uvedl Pilný. Sportovní halu včetně sousedních ploch převzala radnice v hodně zanedbaném stavu v roce 2010 od Sokola.

Nabízí velkou halu, tělocvičnu, zrcadlový a gymnastický sál, místo pro stolní tenis. Hala v současném stavu funguje od 70. let minulého století.

S plány architektů je potřeba „ještě pracovat“

Vedení Chrudimi schválilo vypsání architektonicko-urbanistické soutěže na návrh přestavby. Kapacita velké víceúčelové haly se měla zvýšit z 500 na 700 míst. Částku 600 tisíc za vítězství v soutěži získal tým pražských architektů, trojice mladých autorů se svým učitelem Zdeňkem Rothbauerem z Fakulty architektury ČVUT.

Ovšem potřebných sto dvacet milionů korun město nemá a zdá se, že je nebude možné získat ani od Evropské unie. Vítězné návrhy architektů také politiky podle všeho moc nenadchly, říkají, že se s nimi musí „ještě pracovat“.

Za takové situace se zdá, že volba úspornějšího řešení má logiku. Navíc hala mimo centrum by například umožnila mnohem jednodušeji vyřešit potíže s parkováním.

„Možnost umístit sportovní centrum celoměstského nebo regionálního významu do jiné polohy ve městě může mít své výhody, ale je potřeba vyhodnotit všechna hlediska. Pokud jsem informován, tak tato otázka je zatím ve formě úvah a je předčasné dělat závěry,“ uvedl městský architekt Marek Janatka.

„Jednoduché řešení neexistuje“

Místostarosta Chrudimi Jan Čechlovský si ale myslí, že žádné jednoduché řešení po ruce není. I základní oprava stávající zanedbané haly bude podle něj velmi drahá.

„Tak či onak město čeká velká investice, hádka je o tom, zda to bude o milion dražší, nebo levnější. Jde o jedno velké kryté sportoviště, ať už by se opravovalo nebo přestavělo, stejně to bude stát podobně velký balík peněz,“ sdělil Čechlovský.

Pouhá oprava sportovní haly by ale v praxi znamenala, že Chrudim by na nové důstojné sportoviště čekala ještě řadu let. Dodnes totiž ani není jasné, kde by nová hala vyrostla.

Variant je víc, ale podle Pilného územní plán s žádnou z nich nepočítá. „Mně by se líbila plocha u Teska. Je tam sídliště a přes silnici i městské sportoviště,“ uvedl Pilný.

Jinou možností je areál gymnázia, které moderní tělocvičnu postrádá. Vedení Chrudimi se před klíčovým rozhodnutím chce se zastupiteli dohodnout, jak bude vypadat střed města od Resselova náměstí až po Tyršovo náměstí se sportovní halou.

„Budeme se této lokalitě věnovat komplexně a teprve pak se chceme vrátit k otázce sportovní haly,“ vysvětlil Čechlovský.