Transporty Židů za druhé světové války probíhaly po celé zemi.

Transporty Židů za druhé světové války probíhaly po celé zemi. | foto: Archiv MF DNES

Vlak do Pardubic znamenal konec pro židovskou rodinu Sladkusových

  • 0
Litomyšl si připomíná sedmdesát let od transportů, které odvezly Židy do Pardubic a poté do koncentračních táborů. Památník odvlečeným Židům odhalí i v Chrudimi.

Když prezident Edvard Beneš na podzim 1938 odletěl do zahraničí, majitel litomyšlské konfekční firmy Rudolf Sladkus, menší zavalitý pán, si dělal naděje: "Beneš je chytrej jako liška, on nás zachrání."

Nezachránil. Rudolf Sladkus chtěl, aby on a jeho rodina odletěli do Ameriky, že se tam uchytí, ale jeho manželka odmítla zemi opustit. Byla to osudná chyba.

Třetího prosince 1942 on, jeho manželka Berta i dvacetiletý syn Jiří museli spolu se stovkou dalších Židů nastoupit do vlaku do Pardubic. Do Litomyšle se už nikdy nevrátili. Jiří, Berta i Rudolf skončili v Osvětimi.

Vzpomínkové akce na transporty Židů před sedmdesáti lety pokračují v Litomyšli o víkendu a vyvrcholí v pondělí, kdy bude odhalena stéla připomínající tragédii i místo, na kterém v minulosti stávala židovská synagoga.

"Z více než sta Židů, kteří byli deportováni mezi lety 1942 až 1945, se dožila konce války asi desetina. Poslední přeživší, kterou v Litomyšli po čase opět rádi přivítáme, je Eva Dušková, rozená Freyová," uvedla mluvčí Litomyšle Michaela Severová.

Židovskou komunitu připomene film, výstava i odhalení stély

Už ve čtvrtek byl v kině promítnut film Expedice Židi, který s pamětníky natočili litomyšlští žáci před devíti lety. I díky nim byly zaznamenány vzpomínky na rodinu Sladkusových.

V sobotu v 18 hodin hodin bude u Smetanova domu vernisáž výstavy připomínající fungování židovské komunity v Litomyšli. Již na vernisáži zahraje a zazpívá známý a oblíbený Vladimír Merta, který bude mít poté recitál v Kotelně. V neděli se v Novém kostele uskuteční od 15 hodin ekumenické setkání.

Vzpomínkové shromáždění při příležitosti uctění památky Židů deportovaných z Litomyšle je naplánováno na pondělí 3. prosince od 15 hodin v místě bývalé židovské synagogy nedaleko Smetanova domu). Při tomto shromáždění dojde k odhalení stély.

"Stéla bude odhalena na místě, kde původně stála synagoga. Její existenci i deportaci Židů připomínala původně pamětní deska na panelovém domě, kterou jsme však při jeho zateplování museli sundat," uvedl starosta Litomyšle Michal Kortyš.

Vzpomínku na tragédii chystá i Chrudim. V pondělí v 17 hodin bude v Muzeu barokních soch zahájena výstavy k 70. výročí transportu chrudimských Židů do Terezína.

O dva dny později na židovském hřbitově bude odhalen pomník obětem holocaustu. Na něm se objeví jména všech 86 chrudimských Židů, kteří byli odvlečeni. Přežilo jich jen šest.