Vedení krajských nemocnic chce, aby se nejsložitější chirurgické zákroky dělaly...

Vedení krajských nemocnic chce, aby se nejsložitější chirurgické zákroky dělaly v Pardubicích, Svitavách a Ústí nad Orlicí. To odmítají lékaři chirurgického oddělení z Litomyšle. | foto: Archiv MAFRA

Odmítáme diskriminaci nemocných z periferie, říkají chirurgové z Litomyšle

  • 2
Chirurgové z litomyšlské nemocnice se postavili proti plánu krajských politiků udělat z nemocnice v Litomyšli zařízení, kde se bude odehrávat plánovaná péče. Politici i manažeři krajských nemocnic tvrdí, že akutní medicínu už nelze dělat ve všech pěti krajských nemocnicích.

Nemocnice v Litomyšli a v Chrudimi by se měly podle nich v budoucnu soustředit na plánovanou péči.

To znamená, že by tam lékaři například prováděli především rutinní zákroky, jako jsou operace kýly či žlučníku. V úterý jejich vizi odmítli litomyšlští chirurgové.

„Nesouhlasíme s reorganizací, naše nemocnice je moderní, dobře vybavená, s dostatkem personálu, na chirurgii se zvyšují počty výkonů. Myslíme si, že jde o diskriminaci nemocných, kteří jsou z periferie okresu,“ uvedl chirurg Jaroslav Bělehrádek z chirurgického oddělení litomyšlské nemocnice. Společně se svými dalšími devíti kolegy podepsal prohlášení, ve kterém si lékaři mimo jiné stěžují, že o změnách nemají od vedení firmy žádné informace.

Krajský radní odpovědný za zdravotnictví Ladislav Valtr z ODS uvedl, že práce na nové strategii krajského zdravotnictví nyní začaly.

„Nejedná se tedy o žádnou hotovou reformu ani v případě péče o chirurgicky nemocné. Jsme připraveni se všemi našimi zaměstnanci diskutovat o změnách, které považujeme za nutné a potřebné,“ uvedl Valtr s tím, že prosí lékaře o trpělivost. Vedení krajských nemocnic před dvěma týdny oznámilo, že akutní péči v Pardubickém kraji čekají změny. Nemocnice v Litomyšli a Chrudimi mají během pěti, respektive patnácti let přejít na takzvanou plánovanou péči.

Péče o pacienty ve všech nemocnicích je moc drahá

Přesun složitějších zákroků do menšího počtu nemocnic má zlepšit péči, ušetřit peníze a hlavně personál. „Udržovat takto finančně náročnou péči ve všech lokalitách je do budoucna neúnosné,“ uvedl náměstek generálního ředitele Nemocnic Pardubického kraje Vladimír Ninger.

„Může se ale stát, že v Litomyšli v chirurgických oborech nebude dostupnost pro akutní případy nonstop, ale po dvaadvacáté hodině bude záchranka směrována do Svitav a Ústí,“ uvedl generální ředitel nemocnic Tomáš Gottvald.

Jenže mnoho věcí zůstává nejasných. Jak nemocnice v novém režimu budou fungovat, kdy přesně změny přijdou a zda zveřejnění plánu nespustí samovolnou demontáž nemocnic.

„Neřekli nám detaily. V nemocnici je vše provázané. Vůbec si nedovedu představit, že by v Chrudimi nebyla noční služba, nebo byla omezená,“ uvedl poslanec ANO David Kasal, který figuruje ve správní radě VZP, je chrudimským zastupitelem a navíc i primářem dětského oddělení chrudimské nemocnice. I když plán zásadních změn ve fungování pěti nemocnic oznámili politici a manažeři 8. února, až do úterka se proti němu nikdo veřejně neozval.