Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Adamec, MAFRA

Charita pomůže problémovým rodinám v Přelouči s vyřizováním na úřadech

  • 0
V problémových rodinách budou v Přelouči pomáhat pracovnice charity. Pomůžou při jednání s úřady nebo třeba při stěhování. Službu sanace rodiny spustí přeloučská charita od září. Peníze na novou službu letos získala od ministerstva práce a sociálních věcí.

"Je to sociální služba, na kterou jsme získali peníze od ministerstva práce a sociálních věcí. Do konce roku máme přislíbeno dvě stě tisíc korun, z nichž budeme platit dvě pracovnice, které budou do rodin pravidelně docházet a pomáhat rodinám, které potřebují pomoc a budou chtít spolupracovat," řekla ředitelka Charity v Přelouči Zdenka Kumstýřová.

Sanace rodiny v kraji

Přeloučská charita není jedinou organizací, která se sanací rodiny zabývá. Podobný projekt spustilo také občanské sdružení Amalthea v Chrudimi, ale i charita v několika dalších městech Pardubického kraje. Kromě Pardubic se rozběhne v Luži, Holicích, ale také například v Letohradě.

Obě pracovnice mají speciální vzdělání a budou úzce spolupracovat s přeloučským odborem sociálněprávní ochrany děti, který se problémovými rodinami zabývá.

"Službu bude potřebovat asi deset rodin," myslí si úřednice

"I u nás se tyto rodiny vyskytují. Naše kapacity jsou však omezené, takže tuhle aktivitu velmi vítáme. Není v našich silách jezdit do všech těchto rodin. Máme představu, že až deset rodin potřebuje intenzivně někoho, kdo bude do rodiny docházet," říká vedoucí přeloučského oddělení sociálněprávní ochrany dětí Šárka Junasová.

Obvod, který má na starosti za Přelouč, je poměrně velký. Kromě Přelouče čítá dalších 40 obcí. Jak říká, na vesnicích je hodně rodin na hranici, zda v tomto prostředí a bytových podmínkách mohou děti vyrůstat.

První případ, který město s charitou řešilo, byla mladá rodina, která potřebovala nejen pomoci s péčí o dítě, ale také na jednání s úřady.

"Mladou maminku často doprovázím, radím jí a snažím se, aby vše začala zvládat sama. Tady stačí jen ukázat, protože dívka se chce vše naučit a dítě je pro ni na prvním místě. Stále však do rodiny docházím. Důležité je, že rodině skutečně chce pomoci a sama se snaží," řekla vedoucí služby Podpora rodiny Rita Hudcová.

Jejím úkolem je udržet děti v rodině, posílit rodičovské kompetence a soudržnost v rodině a poskytnout jim pomoc při jednání s úřady. Rodině také pomáhala charita hledat byt. A poté pomáhala i se stěhováním. Matku doprovázela k soudu ve chvíli, kdy se rozhodovalo o tom, jestli jí dítě zůstane nebo půjde do ústavu.

Rodina musí uznat, že potřebuje pomoct

"Byla to morální podpora, ale hlídala jsem dítě ve chvíli, kdy matku zpovídal soudce," říká Hudcová. První případ sanace rodiny byl jednodušší v tom, že se s mladou maminkou Hudcová znala, byť vzdáleně. Podpora a práce s rodinou, sanace, nemůže probíhat bez souhlasu rodiny.

"Když se v té rodině má něco zlepšit, musí rodina uznat, že potřebuje pomoc, vše se sepíše a podepíše smlouva, musí být jasno," říká Hudcová.

Jak si získat důvěru lidí je podle Hudcové individuální záležitostí. "Já nemám žádnou jinou páku, než jít do rodiny a nabízet pomoc formou, která jim je příjemná a pochopitelná. Jsem v té rodině vyloženě pro ně. Nemůžu jim nic nařídit, nakázat, jen poradit a doporučit," říká Hudcová.

Pomoc však nebude stát jen na charitě a jejích pracovnicích, ale také na těch, kteří se s rodinou stýkají. Například s dětskou praktickou lékařkou nebo školou. S nimi se bude charita pravidelně scházet a probírat aktuální situaci v rodině.