Nezávislý posudek potvrdil, že Lea Tomková (na snímku) a další dva zástupci pardubických městských firem nebyli v Jihoafrické republice na služební cestě.

Nezávislý posudek potvrdil, že Lea Tomková (na snímku) a další dva zástupci pardubických městských firem nebyli v Jihoafrické republice na služební cestě. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Exkurze to nebyla. Audit potvrdil, že manažeři vyrazili do JAR na výlet

  • 3
Pobyt tří zástupců pardubických městských firem v Jihoafrické republice se nedá označit jako služební cesta. Vyplývá to z posudku, který si pardubická radnice dala zpracovat od právnické kanceláře PPS advokáti. Náklady ve výši zhruba 270 tisíc korun tak nyní bude město po třech výletnících vymáhat.

„Posudek říká, že cesta do JAR nenaplňuje parametry pracovní cesty, převážná část zájezdu měla charakter poznávacího zájezdu. Zpráva také uvádí, že členové představenstva SmP – Odpady nepostupovali při schvalování cesty s péčí řádného hospodáře,“ uvedl Radim Jelínek, vedoucí odboru kanceláře primátora Pardubic.

Výletu se loni v listopadu účastnila místopředsedkyně představenstva pověřená řízením firmy Služby města Pardubic Lea Tomková, člen představenstva a výkonný ředitel dceřiné firmy SMP - Odpady Jiří Strouhal a ekonomický ředitel Služeb města Pardubic Stanislav Mergl. Podle Tomkové se na jihu Afriky rozhodně nerekreovali.

„Byl to zájezd ekologicky zaměřený. Samozřejmě, že jsme se zajímali o to, jak se tam likvidují odpady, jak se tam udržují zahrady a parky, zajímali jsme se o to, jak se tam provádí úklid města,“ uvedla Tomková po vypuknutí skandálu.

Se svým vysvětlením však neuspěla a ve funkci ředitelky musela po odvolání ze strany radních skončit. Pak sice obdržela statisícové odstupné, ale nyní se zdá, že by jí peníze nemusely zůstat.

Radní dali představenstvu Služeb města za úkol, aby po výletních vymáhalo všechny škody, které cestou městské firmě vznikly. „Celkem jde asi o 270 tisíc korun,“ doplnil Jelínek.

Není vyloučeno, že spor nakonec skončí u soudu

Posudek právnické firmy totiž také zpochybňuje, že náklady na cestu bude finanční úřad považovat za daňově uznatelné. Doporučuje proto, aby obě společnosti opravily svá daňová přiznání.

„Nyní je úkolem představenstva Služeb města, aby peníze od účastníků cesty vymohlo,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát, který se zasadil o to, aby Tomková ve funkci skončila. A to i přesto, že byla zároveň zastupitelkou města zvolenou za jeho hnutí ANO. Po skandálu Tomková barvy Babišova hnutí opustila, ale mandát si ponechala.

„Manažeři udělali společensko-politickou chybu. V minulosti jsme se vymezovali proti podobným výletům na Floridu či do Madridu, proto jsme možná pro někoho přijali velmi tvrdá usnesení,“ uvedl Charvát v narážce na cesty pardubických zastupitelů z let 2008 a 2009 na NHL a fotbalovou Ligu mistrů.

Jenže zástupci opozice od začátku chtěli ještě tvrdší postihy. Nelíbilo se jim, že radní sice odvolali představenstvo dceřiné společnosti Odpady, ale už stejný krok neučinili v případě vedení Služeb města.

„Když dokázali trestat v dceřiné firmě SMP Odpady, tak měli trestat i u matky, tedy ve Službách města. Sedí tam stejní lidé, sedí na jedné adrese, je to vlastně jedna firma. Navíc výlet platily obě firmy dohromady,“ uvedl třeba zastupitel za ODS Karel Haas.

Jeho stranický kolega Petr Klimpl si myslí, že celá kauza nakonec skončí u soudu. Dlouholetý zastupitel Pardubic nepočítá s tím, že by tři manažeři městských firem dobrovolně peníze vraceli. „To se asi nedá úplně předpokládat, spíše to vidím na soudní dohru, ale uvidíme,“ dodal Klimpl.