Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Byty zdražují, ale zájem o ně je. Do rodinných domů se lidé nehrnou

  • 4
Ceny bytů v Pardubicích stoupají, přesto je o ně větší zájem než o pořízení rodinných domů. Ještě vyšší poptávka je po nájemním bydlení. Obchodníci s realitami v Pardubicích tvrdí, že právě nyní je nejlepší příležitost k prodeji bytu.

Vývoj na trhu s nemovitostmi v Pardubicích nyní nahrává především těm, kteří chtějí prodat či pronajmout byt. Ceny totiž rostou, ale zájemců neubývá. Banky stále navíc poskytují levné hypotéky.

Ředitel pobočkové sítě M&M reality Josef Dolanský dokonce tvrdí, že současná možnost výhodně prodat nemovitost nemusí trvat dlouho.

„Kupující díky nízkým úrokovým sazbám kupují, co se dá. To se týká především bytů, u prodeje rodinných domů je to dost individuální,“ řekl Dolanský.

Developeři se snaží při zahájení prodeje ceny mírně šroubovat nahoru, ale pak usoudí, že je to moc, a byty zlevní. Zájem o byty převažuje. Ceny v krajském městě se podle Dolanského zvýšily meziročně v průměru o deset procent, s výjimkou novostaveb.

Novostavby jsou poloprázdné

„V Pardubicích je největší zájem o menší byt do 50 metrů čtverečných. Je to pro lidi dobrá investice, dá se říct, že ti, kdo mají na účtu kolem 1,5 až 2 milionů korun, raději koupí byt a pronajímají ho. Vydělá jim to 6 až 8 procent ročně, což jim žádná banka na úrocích nedá, a nejdou do rizika investování do fondů a podobně,“ řekl Josef Dolanský, podle něhož se dá v tomto roce předpokládat mírný nárůst cen u menších bytů 1+kk, 1+1, 2+kk a 2+1.

Vývoj cen bytů

Průměrná cena bytu v Pardubicích (zaokr.)

březen 2015 1 780 tis. Kč

leden 2016 2 070 tis.Kč

únor 2016 1 990 tis. Kč

březen 2016 2 020 tis. Kč

Průměrná cena za 1 m² bytu v Pardubicích (zaokr.)

březen 2015 26 400

leden 2016 26 600

únor 2016 26 900

březen 2016 27 300

Zdroj: Realitymix

Jiná je situace u novostaveb. Boom zájmu o bydlení v rodinném domku se nekoná, o tom svědčí i poloprázdné řadové domy v rezidenci Nová Cihelna. A nejde jen o peníze.

„Velké části nižší střední třídy už došlo, že je lepší byt ve městě než dům půl hodiny jízdy autem,“ řekl majitel pardubické realitní kanceláře Jan Jošt.

Makléř pardubické společnosti BIB Luboš Prokůpek říká, že kdo chce koupit nový domek, měl by velmi rychle jednat. „Ceny jdou nahoru a hlavně dochází parcely, nebudou pozemky,“ dodal.

Ten, kdo má starý dům, měl by však podle něj počítat s tím, že se prodej velmi prodlouží. Je třeba počítat alespoň s půlrokem či rokem.

„Táhne se to a problém je v tom, že starší nemovitosti jsou dražší než nové. Stavíme nové domy, které mají energetické štítky A třídy a naše cena zastavěné plochy je 21 500 korun za metr čtverečný, zatímco ty staré panelákové byty stojí 26 až 28 tisíc korun,“ řekl Prokůpek.

Pronajímatelé zatím ceny nezvyšují

S rostoucí cenou bytů se tedy spíše zvyšuje poptávka po nájemném bydlení.

„Pronajímatelé si této situace váží, a proto nezvyšují cenu. Nicméně, to se jistě změní, jedná se o standardní pohyby na trhu. Poptávka časem ceny zvedne, pak se to zase uklidní, a tak pořád dokola. Vše záleží na demografickém vývoji, počtu pracovních příležitostí, celkové kvalitě bydlení ve městě,“ řekl Jan Jošt, který naopak za nestandardní „socialistický“ zásah do trhu s bydlením považuje pardubický program startovacích bytů pro mladé lidi.

Trh s bydlením ovlivní v letošním roce několik změn. Například kdo chce stavět, musí se připravit na to, že si připlatí za nákup stavebního pozemku.

Novela zákona o DPH platná od letošního roku zdražuje některé pozemky, které byly dosud od placení této daně osvobozeny.

Ještě víc změní realitní trh chystaná novela zákona o dani z nabytí nemovitých věcí, která obsahuje stanovení nabyvatele jako poplatníka daně ze zákona. Zájemci o bydlení si mohou podle něj kvůli celkové vyšší ceně nákupy nemovitostí rozmyslet.

„To bude problém. Banky lidem stejně jako na DPH nepůjčí, protože tvrdí, že to nemá s nemovitostí nic společného. Trh s realitami to pozastaví,“ tvrdí Prokůpek.