Miroslav Horníček v roce 1968. Tehdy byl zvolen králem majálesu pražských vysokoškoláků.

Miroslav Horníček v roce 1968. Tehdy byl zvolen králem majálesu pražských vysokoškoláků. | foto: Jiří Finda, ČTK

Celý Horníčkův pražský byt se přestěhoval na zámek do Litomyšle

  • 0
Miroslav Horníček by se asi divil. Celý jeho pražský byt se totiž nyní dočasně přesunul na zámek v Litomyšli. Návštěvníci velké výstavy o tomto populárním českém herci se projdou nejenom jeho ložnicí či koupelnou, ale uvidí také autentické kusy nábytku z hercovy pracovny.

Miroslav Horníček v roli pana Pécuchet se v televizním seriálu Byli jednou dva písaři blýskl oslavným proslovem vyzdvihujícím všestranné přínosy kvalitního kompostu i shnilé brambory do něho mířící.

"Takový shnilý brambor je pro kompost naprostá lahůdka," říká v seriálu, ve kterém bavil svým inteligentním humorem spolu s Jiřím Sovákem.

I záběry z tohoto komediálního seriálu bude možné od zítřka spatřit na výstavě, kterou jednoho z nejpopulárnějších českých herců připomene litomyšlský zámek. Kastelánka dokonce nechala do Litomyšle převézt Horníčkův byt.

"Bude to kompletně přenesený jeho byt z Hradešínské ulice z Prahy. Na svůj byt kladl důraz a budeme dokonce pouštět dokumentární film Bytost mého bytu, kde on sám bude svým bytem provázet," uvedla kastelánka zámku Jana Sehnalová. Vystaveny budou autentické kusy nábytku z jeho pracovny, včetně knihovny, psacího stolu a křesla, v němž sedával, a nábytek z jeho obývacího pokoje.

Některé z exponátu dosud nebyly na veřejnosti vystaveny

Sám Horníček tvrdil, že byt je bytost, která je živá a která potřebuje naši pozornost, naši péči - být s ní a v ní šťasten. "To je pro mě domov. Někdo má domov tam, kde spí, obědvá, snídá, čte... Ale to není domov, to je pouze byt," řekl herec v jednom ze svých mnoha rozhovorů.

Expozice bude ve všech kongresových sálech, kde bude teplo, a lidé si budou moci přečíst některé Horníčkovy rukopisy, podívat se na záběry filmů, ve kterých vystupoval. Vystaveno bude téměř 40 Horníčkových surrealistických koláží, z nichž některé nebyly nikdy veřejnosti prezentovány.

Návštěvníci uvidí i plakáty z 60. a 70. let minulého století k Horníčkovým inscenacím. "Chceme oslovit generaci, která pana Horníčka pamatuje, ale i děti, protože máme pocit, že jeho jméno pomalu upadá v zapomnění," uvedla Sehnalová.

Miroslav Horníček zemřel v roce 2003.