Bývalý starosta Ústí Richard Pešek.

Bývalý starosta Ústí Richard Pešek. | foto: Archiv MAFRA

Orlickoústecký exstarosta žádá nemocnici o 17 milionů za zničené zdraví

  • 17
Rodina bývalého starosty Ústí nad Orlicí a výtvarníka Richarda Peška požaduje u soudu po Nemocnici Pardubického kraje přes 17 milionů korun. Pešek se po nepovedeném zdravotním zákroku před pěti lety ocitl v kómatu, ochrnul a dodnes je odkázán na vozík.

Richard Pešek si před pěti lety stěžoval, že má zalehlé levé ucho. Drobná operace v orlickoústecké nemocnici, která mu v říjnu 2011 měla pomoci, ho ale stála zdraví a málem i život.

Při anestezii se na deset minut zastavil jeho krevní oběh. I když ho lékaři zachránili, přes měsíc prožil v umělém spánku a má problém s pohybem i s řečí.

Ve středu před Okresním soudem v Ústí nad Orlicí začala právní bitva, ve které nejde ani tak o to, zda nemocnice bude Peškovi platit, ale kolik to bude. Rodina požaduje přes sedmnáct milionů korun, nemocnice s pojišťovnou mu před několika dny poslaly půl milionu a u soudu nabídly v souhrnu 2,79 milionu korun.

„Pokud by to měla být výsledná částka za celý spor, tak to stoprocentně nepřijmeme,“ uvedl Miroslav Horák, právní zástupce Richarda Peška, jeho manželky a dvou dětí, kteří nemocnici společně zažalovali.

Při anestezii chyběl organismu kyslík

Co se v říjnu 2011 v Orlickoústecké nemocnici stalo? Sama nemocnice tvrdí, že v průběhu přípravy operace Richarda Peška se jeho stav prudce zhoršil, a proto byla zahájena resuscitační péče. Znalecká komise, kterou nemocnice ustavila, dospěla k závěru, že péče byla poskytnuta v souladu s předpisy.

Soudní znalec Pavel Hude ale zjistil, že při anestezii Richarda Peška byla špatně uložena tracheální rourka, která umožňuje napojení na dýchací přístroj. Organismus se tak ocitl bez kyslíku. Chybu mohli lékaři zjistit, kdyby použili kapnometr, který měří hladinu oxidu uhličitého ve vydechovaném vzduchu. Hude ve svém posudku uvedl, že nepoužití přístroje „je nemožné hodnotit jako správný postup“.

I když je zřejmé, že nemocnice bude muset Peškovi zaplatit, cesta k určení výsledné částky bude velmi složitá.

Například existují dva znalecké posudky z Fakultní nemocnice Olomouc a z Nemocnice Na Bulovce, které došly k jiným závěrům. Vzhledem ke svému zdravotnímu postižení by tak Pešek mohl obdržet 6,5 milionu nebo 9,5 milionu korun jako náhradu za bolest a ztížené společenské uplatnění.

„Tento rozpor mezi dvěma posudky je třeba objasnit,“ uvedl soudce Jan Morávek.

Rodina Richarda Peška žádá také úhradu nákladů na léčení, což dokládá dlouhým seznamem zaplacených účtů za pobyt v léčebnách, ale i za nákup molitanové matrace, obuvi či za zaplacení parkovného v nemocnici. Právní zástupkyně nemocnice Kateřina Jirásková zpochybnila, že by to vše souviselo se zdravotním postižením Richarda Peška.

„Mnoho položek se týká oblečení, obuvi, zboží z papírnictví, které nesouvisí se zdravotním stavem pana Peška a nemohou být uplatňovány,“ uvedla.

Ještě komplikovanější bude určit výši ušlého zisku. Poté, co Pešek v roce 2010 skončil ve funkci starosty Ústí nad Orlicí, pracoval na volné noze jako výtvarník. Jeho rodina chce nyní dokázat, že kvůli zdravotnímu postižení přišel o zakázky za statisíce korun z Čech, Ameriky či Švédska.

Před soudem se tak četly dopisy zájemců o jeho obrazy. Například americký fanoušek mu psal, že si u něho objednal čtyři portrétní malby své rodiny za 300 tisíc korun, ale kvůli Peškovu zdravotnímu postižení zadal práci někomu jinému. Podobných dopisů dostal Pešek řadu, jeden z nich obsahoval potvrzení ústní dohody na sochu za částku přesahující milion korun.

Mimosoudní vyrovnání bude složité

Nemocnice tvrdí, že dopisy nic neprokazují. „V některých případech se formulace nápadně opakují, věrohodnost těchto dopisů není stoprocentní,“ uvedla Kateřina Jirásková. Podle ní by výtvarník takové množství zakázek ani nezvládl. Skepsi neskrýval ani soudce Jan Morávek, podle něhož dopisy k určení výše ušlého zisku stačit nebudou. „Je to hodně na vodě,“ řekl soudce, který vyzýval obě strany k mimosoudní dohodě.

Sám ale připustil, že bude složitá. „Ušlý zisk bude asi základní problém, tam se zřejmě nedohodnete,“ uvedl.

Soudce, který při příštím jednání vyslechne výtvarníka, se zajímal o to, jak jednání Pešek zvládne. Podle právního zástupce Miroslava Horáka trpí křečemi, udělá pár kroků, ale musejí ho podpírat dva lidé. „Nemohu předem říct, jak to zvládne. Když bude mít křeče, budeme muset počkat,“ uvedl Horák.