Dětský domov v Dolní Čermné.

Dětský domov v Dolní Čermné. | foto: Dětský domov

Na sledování lidí mám právo, říká vyhozený ředitel dětského domova

  • 4
Bývalý ředitel dětského domova v Dolní Čermné byl vyhozen za to, že rozdával odměny sobě i svým kamarádům a sledoval soukromou poštu podřízených. Hrozí mu trest za podvod. Jenže teď zažaloval domov za to, že dostal výpověď neoprávněně.

Je možné, aby šéf organizace rozdával desetitisícové prémie a sledoval poštu zaměstnanců? Přesně to bývalý ředitel dětského domova v Dolní Čermné Pavel Skřeček dělal a dostal za to letos v květnu od dětského domova a Pardubického kraje výpověď.

Podle Skřečka je to naopak legitimní, a proto žádá, aby ho vzali zpět. Okresní soud v Ústí nad Orlicí se tak začal zabývat jeho žalobou a musí rozhodnout, zdali Skřeček dostal skutečně za výše uvedené věci oprávněnou výpověď.

Pardubický kraj se opírá o závěry dvou kontrol, z nichž vyplynulo, že bývalý ředitel si jen tak vyplatil desetitisícové odměny. Navíc dalším vybraným spolupracovníkům rozdával také enormní prémie, ti mu jich však část museli vracet. K tomu nainstaloval do počítačů program Dozorce, díky němuž mohl sledovat veškerou poštu svých zaměstnanců. Skřeček však je toho názoru, že vše bylo zcela v souladu se zákonem.

„Mám přece právo kontrolovat pracovní dobu zaměstnanců,“ uvedl například ke sledování pošty svých lidí do protokolu, který přečetla soudkyně Pavla Kučerová.

Zástupkyně svou výpovědí ředitele podržela

Svědkyně Tereza Bednářová, která dělala krátkou dobu Skřečkovi zástupkyni, potvrdila praktiku vracení prémií. Neuvedla sice přesnou částku, ale řekla, že po obdržení vyšší výplaty část peněz řediteli předala. Přesto ho ale svou výpovědí podržela, byť její vysvětlení na tvářích některých lidí vyvolalo úsměvy.

„Děti v dětském domově ty peníze potřebují víc než já, tak proč bych jim je nedala,“ řekla Bednářová. Na dotaz advokátky žalovaného dětského domova, proč tedy nevěnovala ústavu sponzorský dar, uvedla, že peníze předávala zpět v domnění, že je to sponzorství.

Advokátka bývalého ředitele vše vysvětluje potřebou takzvaného černého fondu, který je nutný na některé výdaje pro děti, jež nejdou běžně vyúčtovat. „Je snad neobvyklý takový černý fond v podobných organizacích?“ ptala se krajských kontrolorů, kteří u soudu svědčili.

Vrácení peněz nestačí

Skřeček podal žalobu na bývalého zaměstnavatele poté, co dobrovolně vrátil domovu sto tisíc korun, které si sám vyplatil na prémiích. Okresní státní zástupce následně zastavil jeho trestní stíhání. A to byl podle bývalého ředitele důvod podat civilní žalobu na dětský domov s tím, že by měl nastoupit zpět.

Jenomže vše je nakonec jinak. Po stížnosti dětského domova se do případu vložil krajský státní zástupce a rozhodl, že takový trestní případ odložit nelze.

„Dozorová státní zástupkyně postupovala v rozporu s trestním řádem, pokud rozhodla o podmíněném zastavení trestního stíhání,“ uvedl krajský státní zástupce Pavel Bužga a nařídil pokračovat v trestním řízení.