Daniel Petruška v dobách své největší politické slávy.

Daniel Petruška v dobách své největší politické slávy. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Útočí na mě lidé, kteří straně nedali nic, stěžuje si exposlanec Petruška

  • 13
Bývalý krajský šéf ODS a poslanec Daniel Petruška čelí žalobě, že zneužil pravomoc při volební kampani v roce 2010. Strana nechce platit miliony za služby, které si nasmlouval. Podle politika jde o pomstu.

Je to téměř čtyři roky, co se nad dnes už bývalým poslancem za ODS Danielem Petruškou zavřela politická hladina. Tehdejší lídr kandidátky, který v roce 2010 napevno počítal se svým opětovným zvolením do parlamentu, kvůli kroužkování totálně pohořel u voličů a následně se pohádal se členy své strany.

Jeho reakcí byl odchod do malé místní organizace v Cholticích a přestal se veřejně projevovat. Nyní se o něm mluví znovu. ODS na něj podala žalobu kvůli podezření, že si nasmlouval v kampani služby, které neměl od nikoho schválené. Strana tak má doplácet miliony.

Daniel Petruška

Narodil se 11. listopadu 1971. V roce 2000 vstoupil do ODS. V obchodním rejstříku je uveden v několika firmách, které se zaobírají pronájmem nemovitostí. V komunálních volbách roku 2002 neúspěšně kandidoval do zastupitelstva Pardubic. Ve volbách v roce 2006 byl zvolen do Poslanecké sněmovny, kde působil čtyři roky. Byl členem kontrolního výboru a zemědělského výboru. V roce 2010 vedl v kraji ODS do voleb jako lídr, ale neuspěl. Voliči ho vykroužkovali.

"Předně nevím, proč se o to vůbec zajímáte a proč o mně píšete. Vůbec nevím, koho nyní může nějaký Petruška zajímat. Myslím, že čtenářům už moje jméno ani nic neřekne," diví se zájmu médií muž, který byl do parlamentu zvolen už ve 34 letech. "Nic jsem neukradl, nikomu nic nedlužím. Nevím, co to má celé znamenat," pokračuje v obhajobě.

Jak si vysvětlujete, že vaše strana na vás podala trestní oznámení?
Podle mě jde o politickou pomstu. Útočí na mě stále stejní lidé, dnešní šéf krajské organizace Radim Jirout nebo jeho předchůdce Jan Čechlovský. Netuším ovšem, proč do mě pořád kopou, když už ve straně nemám velký význam.

Oba dva vás přeskočili ve volbách 2010. Právě po nich jste chtěl zaplatit část nákladů za kampaň...
A na tom si stále trvám. Dal jsem do kampaně i půl milionu ze svého. Další peníze jsem sháněl, kde se dalo. Další milion jsem dal ODS v darech. A tihle pánové nedali ani zlomek toho, co já, a ještě vytěžili z mé práce prospěch. Myslím, že se na kampani měli finančně podílet. To ale neudělali.

Ovšem nyní se zdá, že v kampani vznikly dluhy nebo neproplacené faktury. Jak je to možné?
Já si trvám na tom, že po mně žádné dluhy nezbyly. Vše bylo uhrazeno a zaplaceno. Netuším, proč se pánové obraceli hned na policii a nebavili se nejdříve se mnou. Bylo by logické, kdyby chtěli slyšet nejprve moji verzi. To se ale nestalo. Místo toho mi přišlo předvolání na policii k podání vysvětlení.

Podle všech oslovených zástupců ODS jste si řídil kampaň v roce 2010 sám, vše jste podepisoval, vše jste domlouval. Těžko tedy hledat problém u někoho jiného.
To nepopírám. Na kampaň jsem samozřejmě jako lídr dohlížel. Ostatně jsem byl za ni zodpovědný a byl jsem zodpovědný i za výsledek voleb. Odmítám ale, že by bylo něco v nepořádku.

Kdo pro vás kampaň dělal?
Společnost Comunica z Prahy. Ta pro mě zajišťovala plakáty, propagační materiály nebo inzeráty. Prostě ty běžné věci, které se v kampani dělají.

Ovšem vaše inzeráty v MF DNES dojednávala Pavla Šafránková z pardubické firmy PR1 a zadávala je a zaplatila společnost OMD Czech Praha. Jak to?
Tak s paní Šafránkovou jsem skutečně spolupracoval, ale dá se říct, že okrajově. Jinak jsem jednal s firmou Comunica. Jak ona si to dělala dál, to už vážně netuším.

Celé to na mě dělá dojem, že vám marketingová firma nabídla jako téměř jasnému poslanci lepší podmínky, a když jste neuspěl, tak chce zaplatit plnou cenu. Tím by mohl vzniknout rozdíl.
Možná máte pravdu. Já jen opakuji, že jsem nechal při odchodu čistý stůl.