Chátrající areál bývalého pivovaru ve Vysokém Mýtě

Chátrající areál bývalého pivovaru ve Vysokém Mýtě | foto: archív, MF DNES

Mýto areál bývalého pivovaru neodkoupí, bojí se vysokých nákladů

  • 1
Chátrající areál bývalého pivovaru ve Vysokém Mýtě měl developer proměnit v moderní bytový komplex. Od nápadu však upustil. Před časem firma nabídla odkoupení prostor městu, většina zastupitelů se ale postavila proti. Budoucnost objektu je proto nejistá.

Možnost odkoupení vysokomýtského pivovaru zastupitele rozdělila na dvě poloviny. Jedni to pokládají za nesmysl, druzí za šanci na získání atraktivních prostor.

"Chtěli jsme postavit celé nové sídliště, ale kvůli ekonomické situaci od toho musíme ustoupit," řekl zástupce vlastníka pivovaru pracovník společnosti Bytový komplex Nový pivovar Luděk Šalda.

Objekt bývalého pivovaru poblíž železniční trati je součástí tohoto areálu a měl výstavbě ustoupit. Byty se však nedaří prodávat, i když ceny bytů poněkud poklesly. Vlastníkům se proto nevyplatí draze pivovar bourat a na jeho místě stavět nové byty. Nabídli prot radnici odkoupení pivovaru za dva miliony korun.

Opravy budou moc nákladné, zněly argumenty zastupitelů

Po velké diskusi zastupitelé nakonec jednání o odkoupení pivovaru zastavili. Přestože ho prosazoval i starosta.

"Zastupitelstvo se rozhodlo, že pivovar ponechá svému osudu. Respektuji to, chápu, že v době krize se do toho nikomu nechce, ale toto je záměr ne pro dnešek, ale pro delší dobu," řekl starosta Miloslav Soušek, který doufá, že zastupitelé časem svůj názor změní.

Představitelé města se obávají hlavně toho, že oprava budovy bude stát několik desítek milionů korun. Starosta však oponuje, že se dají využít dotace od státu, kraje, zahraničních fondů i sponzorů, přestože pivovar už přišel o státní památkovou ochranu. Zastupitelé však také argumentují i náklady spojenými s provozem zařízení, ať v něm bude cokoli.

Projde v budoucnu pivovar a muzeum?

Z návrhů se zatím jeví jako nejprůchodnější částečně oživit pivovar a částečně v něm vybudovat muzeum hasičské techniky. Tradice výroby požární techniky v České republice se totiž datuje od roku 1899, kdy byla ve Vysokém Mýtě založena firma "Stratílek" na výrobu požárních stříkaček a požárního příslušenství.

Její výrobky sloužily po mnohá desetiletí u hasičů snad ve všech vsích v Čechách a na Moravě, nejen hasiči by do tohoto "svatostánku" mohli mířit z celé republiky. Hasičské muzeum v Přibyslavi navštíví během roku kolem osmi tisíc lidí.

Pivo se ve Vysokém Mýtě nevaří už více než půl století. Areál pivovaru pochází z konce 19. století. Developerská firma začala v jeho areálu stavět s tím, že demolici pivovaru plánuje až v dalších etapách výstavby.

Petici za jeho zachování podepsalo před pár lety tisíc obyvatel Vysokého Mýta. "Objekt vysokomýtského pivovaru je nenahraditelným reprezentantem města," uvedl v písemném posudku o tomto objektu architekt Lubomír Reml.