Bývalí představitelé Pardubic v čele s primátorkou Štěpánkou Fraňkovou v nedávných komunálních volbách příliš neuspěli.

Bývalí představitelé Pardubic v čele s primátorkou Štěpánkou Fraňkovou v nedávných komunálních volbách příliš neuspěli. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Končící primátorka Fraňková: Vracím se k řezání a šroubování kloubů

  • 5
Téměř celé vedení pardubické radnice se brzy vrátí do „normálních“ zaměstnání. Šéfka radnice Štěpánka Fraňková nastupuje do nemocnice jako chirurgyně. Jediný, kdo neví, kam půjde, je náměstek Jindřich Tauber. Ten měl přitom na rozhodování nejdelší čas. Svůj konec na radnici mohl předvídat.

V posledních sedmi letech byla Štěpánka Fraňková profesionální političkou na pardubické radnici. Od začátku roku 2007 plnila tři roky funkci náměstkyně primátora Jaroslava Demla, poslední volební období vládla městu z pozice nejvyšší.

Ovšem dlouhé angažmá 10. listopadu skončí. Po ustavujícím zasedání nového zastupitelstva zamíří Fraňková i většina jejich náměstků do sekce neuvolněné komunální politiky.

Co budou dělat lidé z vedení Pardubic

* Štěpánka Fraňková (SPP) Na radnici byla v placených funkcích sedm let a vrací se do pardubické nemocnice jako lékařka. Na služby chodila i jako primátorka.

* Michal Koláček (SPP) V pozici náměstka primátora pracoval na pardubickém magistrátu s dvouletou pauzou od roku 1998. Nyní se chce vrátit k práci soudního znalce.

* František Brendl (Pardubáci) Jako náměstek působil čtyři roky, po ustavujícím zasedání zastupitelstva se vrátí do reklamní firmy, která mu dříve patřila.

* Jiří Rozinek (ČSSD) Na radnici jako náměstek fungoval v posledních čtyřech letech a na své pozici zůstane i nadále. Bude se i nadále starat o rozpočet.

* Jindřich Tauber (ČSSD) Po čtyřech letech ve funkci náměstka končí. Strana ho odsunula na nevolitelné místo. Vystudovaný historik nyní neví, kde bude pracovat.

„Půjdu zpátky do nemocnice řezat a šroubovat. To je totiž to jediné, co pořádně umím,“ říká Fraňková, která mezi roky 1989 až 2007 pracovala jako lékařka chirurgického oddělení pardubické nemocnice.

Na své místo se nyní vrací. A nebude to pro ni žádný skok. Aby si udržela kontakt s oborem, chodila sloužit do nemocnice i v době, kdy byla nositelkou primátorského řetězu.

„Už jako náměstkyně jsem třikrát do měsíce nastoupila o půl čtvrté odpoledne službu na úrazové pohotovosti, která končila v sedm ráno. Poté jsem se vrátila vždy na radnici. To sice vypadá drsně, ale dalo se to zvládnout,“ uvedla Fraňková.

Ještě mnohem déle pobíral na magistrátu plat její kolega ze Sdružení pro Pardubice Michal Koláček. Ten začal plnit funkci náměstka primátora už Jiřímu Stříteskému v roce 1998. Zvládl obě jeho volební období a pak pokračoval i za Demla. Po krátkém odskočení na ministerstvo pro místní rozvoj si jej na radnici přivedla i Fraňková.

„Nemám strach, že bych se neuživil. Před odchodem na radnici jsem pracoval jako soudní znalec a k této práci se vrátím,“ uvedl Michal Koláček, který v minulosti spolupracoval třeba se známým pardubickým podnikatelem s nemovitostmi Janem Joštem.

Brendl se vrací do své firmy

Ke své bývalé práci se vrací i další náměstek František Brendl. Lídr Pardubáků má však hned dvě výhody. Jednak byl na radnici v placené pozici jen čtyři roky a za druhé se vrací do pardubické reklamní firmy, kterou vlastnil. Na druhou stranu si prý nemyslí, že by mu angažmá na magistrátu pomohlo se sháněním nových zakázek.

„Víte, jak to je. Když jste náměstkem, tak máte hodně známých a kamarádů. Když už jím nejste, tak už pro řadu lidí nejste tak atraktivní,“ uvedl František Brendl.

Vůbec nejjednoduší to bude mít po ustanovení nového zastupitelstva další náměstek Jiří Rozinek z ČSSD. Jeho strana bude i v nové koalici, Rozinek bude náměstkem Martina Charváta, a tak je klidně možné, že zůstane i ve stejné kanceláři.

„Jiří Rozinek bude plnit funkci prvního náměstka primátora a bude mít na starost rozpočet města, jak to bylo nyní,“ uvedl lídr pardubické ČSSD Vladimír Ninger.

Naopak v nejtěžší situaci je jeho stranický kolega Jindřich Tauber, který o svém konci věděl ze všech nejdříve. Strana ho totiž poslala až na 34. nevolitelné místo kandidátky, a tak Tauber mohl o novém zaměstnání rozjímat už měsíce. Přesto prý nic jistého stále nemá.

„Mám pár věcí rozjednaných, tak uvidíme. Dám si dva tři týdny oraz a pak s chutí zase do akce,“ uvedl tento týden politik, který splácí hypotéku ve výši šest milionů korun.