Michal Strašek a Romana Vojířová před jednáním okresního soudu.

Michal Strašek a Romana Vojířová před jednáním okresního soudu. | foto: Michal Klíma

Soud začal řešit zpronevěru peněz bývalého vedení kulturního centra

  • 0
Vyúčtování ozvučení na vernisáži, kde žádný zvukař nebyl, faktura za roznos letáků, které nikdy nikdo neviděl. To je jen zlomek z výčtu desítek faktur za stovky tisíc korun, kvůli kterým se před okresním soudem ocitli bývalá ředitelka Kulturního centra Pardubice Romana Vojířová a její náměstek Michal Strašek.

Jejich případ začal před dvěma lety, kdy jeden ze zaměstnanců Kulturního centra objevil zálohovaný duplikát počítačové složky přístupné pouze Straškovi, kde se nacházely podivné faktury. Ty údajně vznikly s vědomím Vojířové a jsou na nich fakturovány práce a služby, které nikdo nevykonal nebo byly zřejmě předražené. Verdikt by měl padnout v září.

Soubor s fakturami byl předán tehdejší primátorce Štěpánce Fraňkové, která ho okamžitě odevzdala policii. Ta po roce Vojířovou i Straška obvinila z trestného činu zpronevěry. Oba toto obvinění dlouhodobě odmítají.

„Kulturní centrum jsem vědomě netunelovala. Jsem přesvědčena o tom, že obvinění, o kterých vím, mohu vysvětlit,“ uvedla před časem Vojířová.

Sokol vzpomínal jen matně

Na řadě sporných faktur figuruje jméno Lumíra Sokola, kterému podle účetnictví Kulturní centrum Pardubice vyplácelo odměny za grafické a projektové práce nebo roznos letáků. Obvinění ze zpronevěry se na něj nevztahuje, Sokol se ale včera k soudu dostavil také - jako svědek. Ani si však nevzpomněl, jak dlouho se s Vojířovou a Straškem zná.

„Musel bych se podívat do notýsku,“ řekl Sokol, který zásadně neodpovídal přímo. Nedokázal popsat, jakou práci kdy pro Kulturní centrum Pardubice prováděl, ani jestli ji fakturoval jako fyzická, nebo právnická osoba. Nevysvětlil ani to, kdy a na jakých místech vylepoval plakáty, přestože za tuto práci dostával zaplaceno.

Na otázku soudkyně Anny Sobotkové, jestli má problémy s pamětí, odpověděl, že už je starší. „To už jsem říkal soudruhu vyšetřovateli,“ řekl Sokol.

„Soudruhu? Ten pán je mladší než vy,“ opáčila Sobotková.

Mezi práce pro Kulturní centrum, na které si Sokol vzpomněl, byl i projekt Kino-kavárny, za který si rok a půl účtoval 150 korun za hodinu. Kavárna ale nikdy nevznikla. „Nedopadlo to nijak. Projekt skončil na tom, že vedení centra bylo postaveno mimo hru,“ uvedl Sokol.

Když tuto větu pronesl, ani právník Vojířové už se neudržel a otočil oči v sloup. Následně se vyjádřila i Vojířová. „Není pravda, že nic nevzniklo. Vytvořili jsme několikastránkový projekt, který zůstal v majetku Kulturního centra,“ řekla.

Soud bude pokračovat 5. září, kdy budou předvoláni další tři svědci. Dojít by mělo i na závěrečnou řeč.