Na jedné hoře je více majitelů vleků, ale jezdí se na jeden skipas. Ilustrační foto

Na jedné hoře je více majitelů vleků, ale jezdí se na jeden skipas. Ilustrační foto | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Spory vlekařů rozbily skiresort Buková hora. Ani ne po třech měsících

  • 4
Majitelé vleků na Bukové hoře u Červené Vody se loni po letech dohodli na jednotných skipasech. Pokus o spojení areálu do jednoho resortu však ztroskotal. Spory vlekařů možná bude řešit soud.

Jeden kopec, více majitelů vleků, ale jednotný skipas, ze kterého těží všichni. Zní to logicky, ale na Bukové hoře mezi Červenou Vodou a Čenkovicemi to prokazatelně nefunguje. Tato sezona měla být přitom úplně jiná.

MF DNES loni v prosinci psala, že v Orlických horách vznikl spojením středisek v Čenkovicích a Červené Vodě Skiresort Buková hora s více než osmi kilometry sjezdovek. "Z Bukové hory se v nadsázce stane český Kronplatz," uvedl tehdy hejtman Martin Netolický.

Jenže pak se stalo to, s čím nikdo moc nepočítal. Nenapadl sníh. "Je to škoda, že se zima nepovedla zrovna ve chvíli, kdy jsme našli nějaký model spolupráce," uvedl starosta Svitav David Šimek.

Zasněžujeme, oni ne. Tak si tržby nezaslouží

Skipark Červená Voda vytáhl do boje s nepřízní počasí sněhová děla na obou stranách kopce. Svitavy, které vlastní na čenkovické straně velkou část areálu, usoudily, že nákladné zasněžování se nevyplatí a jejich sezona byla podstatně kratší. Obě strany se od té doby přou, jak rozdělit malé tržby z mizerné sezony.

Jak se jezdilo na Bukové hoře

Na svazích Bukové hory, tedy v Čenkovicích a v Červené Vodě, existovaly dva skipasy. Červený skipas pro lanovku a tři vleky v Čenkovicích za 520 Kč na den. Žlutý skipas platil na zařízení Skipark Červená Voda - tedy pro lanovku v Červené Vodě a lanovku v Čenkovicích za 580 Kč na den. Hlavně pro Čenkovice znamenalo spojení areálů významné zdražení. Za tříhodinové lyžování dospělý platil 400 místo loňských 280 korun. Sezona skončila ztrátou pro Čenkovice, ale ani soukromý Skipark Červená Voda nedopadl tak, jak si představoval. Zatímco loni lyžařská sezona v Červené Vodě pokračovala až do 20.dubna, letos se lanovka zastavila už v polovině března.

"Pokud nepustí vlek, nezasněžují, nevím, proč by si měli nárokovat podíl na tržbách," řekl ředitel Skiparku Červená Voda Radek Procházka. Dodal, že letitá smlouva o dělení tržeb v Čenkovicích byla nesmyslně postavena. "I stroj, který nejel, parazitoval na dělení tržeb," uvedl Procházka.

Svitavy to vidí jinak a trvají na dodržení smlouvy. "To je věc, kterou si budeme teprve vyjasňovat s právníky," uvedl jednatel městské společnosti Sportes Svitavy Jaroslav Kytýr.

Společné skipasy na Bukové hoře ale tím pravděpodobně skončily. "Jsme jako vždy ochotni a schopni jednat a domluvit se. Ale rozdělení tržeb musí být spravedlivé," uvedl Procházka.

Svitavská část lyžařského areálu v Čenkovicích prodělala tuto sezonu zhruba tři miliony korun. Město by rádo své vleky a vybavení areálu prodalo, nicméně žádá rozumnou cenu.

Ale co to je? Čtyři miliony, které nabídl loni Skipark Červená Voda jen za majetek potřebný k lyžování, město zklamaly. Čekalo kolem dvaceti milionů.

A tak pat na Bukové hoře bude trvat zřejmě dál. Svitavy nebudou investovat do zastaralého vybavení areálu, Červená Voda bude zase čekat, až svitavští zastupitelé budou korigovat své představy o rozumné ceně.

Není to, bohužel, žádná novinka. Buková hora doplácí na to, jak odlišné jsou podmínky na obou stranách kopce.

V Čenkovicích, které provozovaly Svitavy, obec Čenkovice a donedávna i SKI KLUB Česká Třebová, se zastavil čas. V Orlických horách majitelé investovali do nových lanovek, v Čenkovicích se o tom kromě jedné staré dvousedačky jen mluvilo.

V roce 2010 na druhé straně kopce v Červené Vodě vznikl moderní areál, ale společné jízdné fungovalo jen jednu sezonu. Vše drhne na způsobu rozdělování tržeb. Červená Voda žádá, aby se zohlednily její investice do lanovky s vyhřívanými sedačkami. Čenkovičtí by ale za své pomy dostali hodně málo.

Když loni prodal Červené Vodě svoji část Čenkovic SKI KLUB Česká Třebová, vlekaři na obou stranách kopce se opět pokusili dohodnout. A zase se to nepovedlo.

"Předpokládám, že příští sezonu budeme fungovat odděleně," uvedl jednatel městské společnosti Sportes Svitavy Jaroslav Kytýr.

Co bude dál? Čenkovice dříve nebo později patrně ovládne Skipark Červená Voda, ale než se to stane, žádné velké investice, žádné společné skipasy. Dokonce se provoz v Čenkovicích může utlumit.

"Areál znamená pro město Svitavy přítěž, měli bychom hledat kupce nebo provést významné omezení provozu," uvedl starosta Svitav David Šimek.