Dnešní vzhled Letního stadionu u arény pouze hyzdí centrum Pardubic. Tribuny se...

Dnešní vzhled Letního stadionu u arény pouze hyzdí centrum Pardubic. Tribuny se rozpadají před očima. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Záchrana fotbalového stadionu přijde až po volbách. Ale jisté to není

  • 6
Torzo nikdy nedostavěné haly u pardubické hokejové arény už je pryč. Třída Míru se od března opravuje. Stavební stroje se zakously už i do parku Na Špici a Tyršových sadů. Současné politické vedení Pardubic dokázalo pohnout s několika dlouhodobými boláky města.

Jeden z těch zásadních však zůstane i po nich. Ani 25 roků po revoluci stále není jasné, kdy a jak se bude opravovat fotbalový Letní stadion.

„Tohle už bohužel nestihneme. Bude to mít na stole zastupitelstvo, které vzejde z nových komunálních voleb,“ uvedl náměstek primátorky Jindřich Tauber z ČSSD.

Přitom právě jeho strana měla ve volebním programu záchranu stadionu a nastolení důstojného prostředí pro vrcholovou kopanou v Pardubicích.

„Připravují se analýzy, kreslí se studie, vymýšlí se nejlepší řešení. Podle mě by jím byla oprava stadionu u arény. Naším úkolem je do konce volebního období rozhodnout, jak se zázemím pro fotbal naložit,“ uvedl ostatně před rokem další náměstek primátorky za ČSSD Jiří Rozinek.

Od té doby se toho však moc nezměnilo. Stadion, který byl postaven v roce 1931, dál rychle chátrá a využívají ho tak akorát hokejisté pro své letní tréninky nebo hráči amerického fotbalu, kteří nemusí splňovat nijak přísné nároky na pořádání zápasů.

„Blíží se komunální volby, a tak myslím, že už bude na novém vedení radnice, aby rozhodlo, co se s areálem Letního stadionu stane,“ říká majitel druholigového klubu FK Pardubice Vladimír Pitter.

O mezinárodní zápas bojovali dlouho

Jeho klub zatím hraje na malém stadionku Pod Vinicí, který splňuje podmínky pouze pro druhou nejvyšší soutěž. I tak se ale ve čtvrtek na něm hraje mezinárodní zápas hráčů do 19 let mezi Českou republikou a Kyprem.

„V Pardubicích se mezistátní zápasy hrály, ale už je to opravdu hodně let. Bylo to v době, kdy byl Letní stadion nový,“ uvedl mluvčí FK Pardubice Radek Klier.

„Je pravda, že jsme o mezinárodní zápas bojovali dlouho. Třeba se to stane pravidlem, jsem moc rád a těším se na tento fotbalový svátek,“ doplňuje sportovní ředitel klubu Vít Zavřel.

Jenže aby se v Pardubicích hrály lepší zápasy, je potřeba důstojné prostředí. To by podle končících radních mělo nakonec přece jen vzniknout mezi arénou a Tyršovými sady. 

Radní si nechali za milion korun zpracovat studie, které jim měli poradit, jak s prostorem za arénou naložit. „Většina z nich potvrzovala, že by tam fotbal měl zůstat,“ uvedl náměstek Jindřich Tauber.

Radní požádali o radu firmu KPMG, která pro ně zpracovala hned pět variant, jak s cenným místem v centru města naložit. Autoři dokumentu zároveň městu doporučili, co by měli vybrat.

A možná trochu překvapivě vůbec nejvýše staví variantu se zachováním fotbalu na jeho místě. „Nejlépe studie hodnotí variantu s multifunkčním objektem, který řeší parkování, Letní stadion, třetí lední plochu a je obestavěn komerčními a kancelářskými objekty,“ uvedla primátorka města Štěpánka Fraňková.

Nejdůstojnější místo je Letní stadion

Taková varianta se samozřejmě líbí i zástupcům fotbalistů. Nějaká rozsáhlá přestavba jejich stánku Pod Vinicí by totiž byla extrémně náročná a drahá.

 "Budu se snažit o to, aby do roku 2018 stál v Pardubicích důstojný fotbalový stadion, zbývají nám čtyři roky a návrat fotbalu do míst, kde leží Letní stadion, je nejreálnější varianta. To je můj cíl, který stále platí," doplnil pro web klubu Vladimír Pitter.

Všech pět variant, které radním navrhla firma KPMG, pak počítá s vybudováním hotelového komplexu s wellness a kongresovým sálem. Tím by se využil prostor areálu bývalých jatek, torza haly ČSTV a sousední prázdný pozemek.

Varianty stadionu

70%
Vrcholový fotbal se vrátí k aréně. Podle MF DNES nejpravděpodobnější varianta, město opraví Letní stadion.

15%
Město nechá zbourat Letní stadion, na jeho místě vyroste úplně něco jiného, nejspíše za peníze soukromé firmy.

15%
Nestane se nic ani v dalším volebním období. Stánek bude dál chátrat a druhá liga se bude hrát Pod Vinicí.

Na radnici se byl vloni dokonce už ptát jeden ze zájemců o stavbu hotelu. Pražská společnost Labartt by na místě torza ráda postavila na 17 tisících metrech čtverečních čtyřhvězdičkový hotel se 150 pokoji. Zmíněná firma by hotel stavěla jako developer, který pak stavbu prodá hotelovému řetězci.

„Zatím jsou mezi zájemci čtyři celosvětové hotelové řetězce, ovšem brzy se nejspíše přidají další,“ uvedl tehdy náměstek primátorky Michal Koláček.

Využití našla studie firmy KPMG i pro pozemek u křižovatky Sukovy třídy s ulicí U Stadionu, sousedící s Tyršovými sady. Zde by mohlo vzniknout seniorské bydlení.

„Další krok je na zastupitelích. To oni musí posoudit, co a v jakém časovém horizontu chtějí. Chceme pro ně uspořádat seminář na toto téma, aby se rozhodovali na základě detailní znalosti a porozumění této problematiky. Toto téma bez pochyb vzbudí vlnu diskusí mezi veřejností i politiky, proto nechceme nic podcenit,“ dodala Fraňková.