Vojtěch Kmošek ze Společnosti archaických nadšenců, která mimo jiné obnovuje...

Vojtěch Kmošek ze Společnosti archaických nadšenců, která mimo jiné obnovuje kaple okolo Litomyšle. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Bratři mají zvláštního koníčka. Ve volném čase opravují kapličky

  • 2
Žádný fotbal nebo hospoda. Kmoškovi mají pozoruhodné hobby. Se spolkem nadšenců dávají dohromady kapličky. Pomáhá jim v tom stovka dobrovolníků.

Hrají Cimrmana, předvádějí živé obrazy a obnovují stará řemesla. Hlavně však opravují zaniklé kapličky v okolí Sebranic.

Spolek archaických nadšenců

Uskupení lidí zve tradičně zájemce na ukázky činností, které dávno zavál čas. Svým příznivcům přiblížil například ruční setí obilí, dožínky, barvení textilií, pečení v nově postavené chlebové peci nebo výrobu železa či keramiky jako před tisíci lety. Občas uspořádal keltské slavnosti, anebo je také rozveselil recesistickými "živými obrazy", přibližujícími některé dějinné události. Speciálním bonbonkem jsou pak inscenace divadelních her Járy Cimrmana, poslední uvedenou je Záskok.

Nadšenci kolem rodiny Kmoškových začali dávat dohromady tři kaple v oblasti Vysokého lesa u obce Sebranice před dvěma lety.

Zatím za účasti stovky dobrovolníků o víkendových brigádách obnovili dvě. Obě jsou již vysvěcené. Na jaře se pustí do obnovy poslední z trojice zaniklých kaplí. Volný čas členové Spolku archaických nadšenců vlastně nemají.

"Jsme tím hodně zaměstnaní. Ale prací pro spolek vlastně odpočíváme. Sporty nás nebaví, hospoda taky ne, tak se bavíme tím, že vymýšlíme, co budeme dělat, a prací, u níž vnitřně cítíme, že by ji někdo měl udělat. Netoužíme po chvále nebo slávě, k pracovitosti jsme byli vychováváni," řekl člen spolku Vojtěch Kmošek, který spolupracuje se svými bratry a přáteli.

Obnova třetí kapličky bude hlavní činností letošního jara. Dnes je na jejím místě jen původní cihlová podlaha s pískovcovým prahem. Ze studánky pod kaplí nezůstalo v podstatě nic. Při brigádách obnoví spolek i blízký pramen.

Křížová cesta vedla podél jedlí

Kaplička stála na jihovýchodě oblasti Vysoký les na katastru obce Lezník. Při cestě k ní se nacházela křížová cesta, tvořená zasklenými obrazy s drobnou stříškou, pověšenými na mohutných jedlích.

"Jedle byly skáceny v padesátých letech a obrazy křížové cesty se ztratily neznámo kam," řekl "archaický nadšenec".

Kaplička opravená bratry Kmoškovými.

Podle něj kapličku postavil německý statkář Johann Schlesinger ze Chmelíka v roce 1935 jako vyjádření díků za uzdravení manželky z těžké nemoci vodou ze zdejší studánky.

Voda z pramene měla také uzdravit slepou lesníkovu dceru. Ke kapličce začala mířit procesí ze širokého okolí, za druhé světové války kaplička sloužila jako dočasné útočiště pro partyzány, kteří zde údajně přespávali.

"Dnes je vítán kdokoli, kdo chce přiložit ruku k dílu. Má doma někdo volná prkna, písek, hašené vápno, lepenku, trámy nebo další stavební materiál? Je ochoten pomoci od začátku jara alespoň na některé ze sobotních brigád? Pak bude vítán. Popřípadě přispěje-li na speciální účet obnovy kaplí číslo 239543955/0300," uvedl Kmošek.

Přispívá operátor i místní lidé

Zatím největším finančním donátorem je Nadace Vodafone, další prostředky jsou formou sponzorských darů od místních obyvatel i zájemců ze vzdálenějších krajů.

"Chceme, aby byli lidé do obnovy kaplí zapojeni. Nejde o to stavět díky evropským dotacím a stavebním firmám, ale o to, aby ke stavbě neztratili vztah ti, kteří žijí v její blízkosti, chodí kolem ní a mají na ni nějaké vzpomínky.

My se snažíme, aby na kapličkách měla řada lidí svůj fyzický, nebo finanční podíl, aby znovu nechátraly, ale fungovaly," řekl Vojtěch Kmošek.

Podrobnější informace a chuť do práce může kdokoli získat také v neděli 23. března po 14. hodině během první pouti od Killerovy k Demelově kapli. Večer pak bude věnován povídání o putování členů spolku po Skotsku.