Dělostřelecká tvrz Bouda se svým muzeem československého opevnění je skrytá v...

Dělostřelecká tvrz Bouda se svým muzeem československého opevnění je skrytá v lesích nedaleko Králík. | foto: Archiv MF DNES

Agregát utichl, proud do dělostřelecké tvrze přivedly kilometry kabelů

  • 5
Návštěvníci tvrze Bouda na Králicku si mohou u historického objektu místo hlasitého drnčení agregátu nyní užít klid a zvuky přírody. Pevnost proťaly nové kabely, které oblíbenou památku připojily k elektrické síti.

„Pro provoz je to značný posun, jelikož nemusíme zajišťovat naftu na provoz dieselagregátů. Je to tím pádem ekologičtější. Pro obsluhu je také snazší ovládání. Průvodce nyní přijde, otočí vypínačem a tvrz svítí,“ prohlásil Ondřej Toman ze Společnosti přátel čs. opevnění, která tvrz provozuje.

Hluk ze zařízení tak vystřídal klid. „Hučení skončilo, nyní jsou slyšet ptáčci. Návštěvníci mohou rozjímat o smyslu našeho opevnění,“ popsal Toman.

Elektrifikace je součástí rozsáhlých úprav celého areálu, který je majetkem Pardubického kraje. Právě ten zafinancoval položení kabelů, které stálo více než 11 milionů korun. Vybagrovány byly kilometry výkopů, které mnohdy vedly náročným terénem.

„Ze Suchého vrchu je vzdálenost kolem tří kilometrů. A minimálně obdobná délka bude i v podzemí, kde se tahalo více světelných okruhů. Provozu se to nicméně nedotklo, jelikož většina prací se provedla přes zimu, kdy je tvrz uzavřená,“ podotkl Toman.

Kraj do Boudy investuje dalších 20 milionů

Ve tvrzi byly dříve agregáty dva. Jeden z nich tam i po zavedení elektřiny musel zůstat, jelikož podzemní labyrint musí mít záložní zdroj pro případ výpadku. Nová trafostanice stojí bokem od vchodového srubu ve vzdálenosti 60 metrů, aby nerušila pohled na tvrz, kterou ročně navštíví zhruba 14 tisíc turistů.

„Absence napojení na elektrickou rozvodnou síť byla pro zajištění provozu a dalšího rozvoje muzea velmi limitující. Tvrz Bouda je jedním ze symbolů pohraničního opevnění a významnou památkou v České republice a bez debat nejvýznamnější vojensko-technickou památkou v našem kraji, a proto chceme zajistit její další rozvoj,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Vizualizace vchodového objektu od Bohuslava Kachlíka.

Kraj hodlá uvolnit v blízké budoucnosti dalších téměř dvacet milionů korun. „Mezi nejbližší investiční akce bude patřit stavba provozní budovy, do které se následně přesune zázemí tvrze a uvolní se tak prostor pro další historické expozice,“ dodal hejtman Netolický.

Dělostřelecká tvrz Bouda je jednou z pěti stavebně dokončených tvrzí a jako jediná z nich je dnes ve své původní podobě přístupná veřejnosti. Tvoří ji pět srubů, postavených v nejvyšším stupni odolnosti. Dokončena byla v září roku 1938 a její osádku tvořilo 119 vojáků.

Stropy a stěny orientované směrem k nepříteli jsou tvořeny vrstvou železobetonu o tloušťce 3,5 metru. Měly odolávat účinkům všech tehdy známých zbraní.