Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

Radnice v kraji lákají domácnosti na biopopelnice a kompost

  • 1
Žluté, zelené a modré kontejnery v ulicích měst čím dál tím víc doplňují hnědé nádoby na posekanou trávu, listí či zbytky zeleniny a ovoce z domácností. Někde popelnice na biologicky rozložitelný odpad dávají lidem do domácností.

Nově se do svozu bioodpadu od rodinných domů se zahradou pustili zatím pilotně v několika ulicích v Hlinsku.

„Oporu máme v nově schváleném plánu odpadového hospodářství, který v dalších letech počítá s nárůstem separace biologicky rozložitelného odpadu. Pořídili jsme 300 provětrávaných biopopelnic o objemu 240 litrů do lokality s převážně rodinnými domy, tak abychom si odzkoušeli zájem o tento druh třídění. Pokud se osvědčí, pořídíme další, aby odpad, který lze recyklovat, nekončil na skládce,“ řekl starosta Hlinska Miroslav Krčil.

Radnice nehodlá novou službu zatím nijak zpoplatňovat. Lidem, kterým bude bioodpad od domu svážet speciální vůz každých 14 dní, nezaplatí na poplatku za svoz komunálního odpadu ani korunu navíc.

„Je úspěch, že poplatek 600 korun nezdražujeme. Samozřejmě to bude pro město znamenat vyšší náklady, chceme si však systém vyzkoušet. V tuto chvíli náklady vyhodnocujeme,“ dodal Miroslav Krčil.

Původně totiž chtělo město v biosvozové lokalitě ohraničené ulicemi Adámkova, Kavánova a Holetínská ušetřit na svozu popelnic s komunálním odpadem, které by technické služby namísto každého týdne vyvážely jednou za 14 dní. V testovacím režimu však město nepochodilo.

„Po opětovném přehodnocení ekonomických dopadů tohoto projektu bylo oproti původnímu záměru nově rozhodnuto, že svoz směsného komunálního odpadu bude v této lokalitě i nadále probíhat každý týden tak jako doposud,“ uvedla Iva Kopecká z odboru životního prostředí.

V Hlinsku se svozem bioodpadu do 30 velkoobjemových kontejnerů začali před dvěma lety, dnes jich mají 65 a díky získané dotaci jejich počet vzrostl letos v květnu na dvojnásobek. Podle schváleného plánu odpadového hospodářství produkce odpadu ze zeleně neustále roste. Ještě v roce 2011 činila 95 tun, v roce 2015 dosáhla maxima 576 tun, z toho 500 tun bioodpadu bylo uloženo na městské kompostárně.

V Pardubicích je svoz bioodpadu zpoplatněný

Podobný nárůst registrují i mnohem větší Pardubice. Loni totiž vyseparovaly pardubické domácnosti 1 436 tun zelené hmoty, což je více než osminásobek toho, co ze svých zahrádek a domácností produkovaly před deseti lety.

Na rozdíl od Hlinska je svoz zeleného odpadu v Pardubicích zpoplatněný. „Jedná se o nadstandardní službu pro občany ve vybraných částech města, proto ji nelze zahrnout do platby místního poplatku za svoz komunálního odpadu, který platí každý občan s trvalým pobytem,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí v Pardubicích Miroslav Míča s tím, že lidé zapojení do svozu bioodpadu platí navíc 300 korun k ročnímu poplatku za svoz komunálního odpadu.

Na druhou stranu tím lidé i získají. Každý účastník, kteří se do projektu zapojí, získá zdarma možnost odběru 50 kilogramů kvalitního kompostu na kompostárně v Dražkovicích. Na pozemek se mu tak místo odpadu vrací humus.

Letos byl sběr rozšířen i do okrajových částí města - do Lánů na Důlku a Opočínku. Město navíc motivuje další domácnosti ze zástavby rodinných domů neobvyklým darem - mobilním telefonem a poukazem na odběr kvalitního kompostu.

„Bioodpad se stal v Pardubicích cennou surovinou a město chce tímto způsobem motivovat také další domácnosti ze zástavby rodinných domů. Cením si každého, kdo se do projektu sběru bioodpadu zapojí a pomůže vytřídit maximum zeleného odpadu, který by tak skončil třeba v popelnicích a následně na skládkách. Proto jsme se rozhodli, že oceníme účastníka s pořadovým číslem 2 750. Věcný dar a tentokrát 3 000 kilogramů kompostu však chystáme i pro třítisícího přihlášeného,“ uvedl náměstek primátora města Pardubic Jiří Rozinek.

Loni bylo v kompostárně v Dražkovicích zpracováno 10 361 tun bioodpadů a vyexpedováno 5 546 tun kvalitního kompostu.