Pardubický primátor Martin Charvát viditelně platí nováčkovskou daň zvláště při jednáních zastupitelů.

Pardubický primátor Martin Charvát viditelně platí nováčkovskou daň zvláště při jednáních zastupitelů. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Sto dní primátora: nestojí o rady opozice ani o staré studie a plány

  • 2
Uplynulo sto dní od chvíle, kdy se ujali vlády nad Pardubicemi noví radní v čele s primátorem Martinem Charvátem z hnutí ANO. Zatím rozumně vyřešili dostavbu třídy Míru, překvapivě odstavili opozici od vlivu v městských firmách, ale také pravidelně platí nováčkovskou daň.

Je to podobně náročné jako hodnotit výkon maratonce, který právě zdolal pátý kilometr tratě. Klíčová část volebního období radní Pardubic teprve čeká. Ovšem i tak už nová vládnoucí garnitura ve složení ANO, ČSSD, KDU-ČSL a TOP 09 ukázala, kde mohou být její silné stránky i slabiny.

1. Kompromis při dostavbě třídy Míru

Obyvatel Pardubic se zatím nejvíc týká rozhodnutí nové koalice o budoucím provozu na třídě Míru. Po nové pěší zóně nakonec bude jezdit podstatně méně trolejbusů, než město plánovalo.

Byť samozřejmě hlavně starším lidem může silnější a víkendový provoz trolejbusů na ulici chybět, z dlouhodobého hlediska se zdá zřízení částečné pěší zóny jako rozumný kompromis. Kdo bude potřebovat na třídu skutečně dojet MHD, bude mít během dne díky třem linkám možnost. Večer, o svátcích a víkendech se pak z ulice stane korzo a příjemné místo pro odpočinek.

„Za toto bych chtěl naše nástupce pochválit. Je to ideální řešení,“ uvedl i bývalý náměstek primátorky a zastupitel za Pardubáky František Brendl, který se však jinak pasoval do pozice tvrdého opozičního rétora, jenž na nových radních těžko hledá něco pozitivního.

2. Nový primátor se snaží být všude

Možná, že za špatným volebním výsledkem exprimátorky Štěpánky Fraňkové stálo i to, že se ne úplně nadšeně účastnila společenských akcí, na které byla zvána. S oblibou na ně vysílala svého prvního náměstka Jindřicha Taubera.

Jenže lidé rádi svého primátora vidí naživo a zdá se, že Martin Charvát to ví. Byť přiznává, že to je časově náročné, snaží se být na co nejvíce místech. Nevynechává hokejové zápasy, vyrazil na basketbal, byl u otevírání komunitního centra v Češkově ulici, hokejovém plese a na mnoha dalších akcích.

„Snažím se chodit, když jsem pozvaný. Netušil jsem ovšem, jak moc je to náročné. Logické je, že nemůžu být všude,“ uvedl Charvát, který na umělecký dojem zatím sází mnohem více jeho než předchůdkyně. A to třeba i na vlastní facebookové stránce.

3. Studie na už hotové studie

Stalo se nemilou tradicí v Pardubicích, že každé nové vedení města okamžitě nechává revidovat a přepracovávat všechny projekty, které jejich předchůdci na magistrátu zanechali. Má to hned několik efektů. Jednak radniční pokladnu stále větrají náklady na další a další studie a pak se také logicky odsouvají termíny zahájení jakékoliv stavby.

Nyní se to týká třeba prodeje Automatických mlýnů, přestavby okolí vlakového nádraží nebo probíhající opravy Tyršových sadů, kde primátor Charvát chce okleštit náklady na výstavbu kavárny.

„Myslím, že se zatím zaobírají málo podstatnými věcmi, které už byly v minulosti vyřešené. Třeba u kavárny, které má nově chybět vybavení, mám obavy, že město bude těžko hledat jejího nájemce,“ uvedl zastupitel František Brendl.

4. Opozice v městských firmách? Rozhodně ne

Zatím největší přešlap předvedli noví šéfové radnice při obsazování postů v městských firmách. Jednak nepochopitelně navrhovali do vedení Služeb města dosadit za korupci odsouzeného Jána Kasiče z ČSSD a pak také z dozorčích rad akciovek „vymetli“ všechny zástupce opozičních stran. Dlouhé roky byla přitom praxe v Pardubicích jiná.

„Měli bychom tam být. Opozice měla vždy důstojné zastoupení v těchto orgánech,“ řekl zastupitel za ODS Petr Klimpl.

„Koalice stoprocentně odpovídá za fungování města. Když stoprocentně zodpovídáme, musíme mít také možnost stoprocentně společnosti řídit,“ reagoval Charvát.

5. Nováčkovská daň

Nováčkovskou daň platí primátor Charvát zejména při všech zasedáních zastupitelstva. Na jednom z prvních z nich začal řídit schůzi a až u druhého bodu ho museli kolegové upozornit, že nemá schválený program. Jednací řád očividně nemá ještě úplně pod kůží, a tak je pro zkušené politiky v čele s bývalým vedením města snadné kritizovat téměř vše.

„Tak slabě připravené materiály pro zastupitelstvo, jsem ještě neviděl,“ říká Brendl.