Historik Zdeněk Horák s jedním z objevených dokumentů.

Historik Zdeněk Horák s jedním z objevených dokumentů. | foto: Archiv radnice Vysoké Mýto

Volil i mrtvý. Nálezy v báni prozradily „neslýchaný zápas o obecní vládu“

  • 0
Některé politické praktiky se opakují. Potvrzují to i dokumenty, které byly uloženy více než 130 let ve skleněné lahvi v makovici báně Choceňské věže ve Vysokém Mýtě.

„Dokumenty obsahují cenné zprávy o opravě báně, ale také pozoruhodné pro dnešní dobu aktuální informace o politické situaci ve městě,“ uvedl starosta František Jiraský.

První dokument je napsán výbornou češtinou a je podepsán iniciálami J. B., za kterými se patrně skrývá Jan Brožek. Čtyřstránkový text, který představil veřejnosti historik vysokomýtského Regionálního muzea Zdeněk Horák, vypovídá o tehdejší době a situaci ve městě.

„Báň na tuto věž dávána byla ve čtvrtek dne 15. května 1884 odvážným mistrem tesařským Josefem Hynkem, jenž postaviv si lešení z vrchních okének po žebříku na horu vylezl, báň dříve sundal, jakož i nad ní se nacházející Sv. Florián, štenýř shnilý novým vyměnil. V té práci odvážně pomáhal mu jeho syn František Hynek a klempíř Václav Paleček. V týž den 15. května 1884 odbýval se v Praze pohřeb slavného hudebního mistra a skladatele Smetany, jenž složil nejkrásnější české zpěvohry: Prodaná nevěsta, Hubička Tajemství a jiné,“ začíná dokument.

K tehdejší situaci ve městě autor vzkazu dále uvádí: „Zápas o obecní vládu byl v dějinách voleb neslýchaný. Volby obecní konány měly být koncem května 1883 na 3 roky, přec protáhl je purkmistr přes všechny stížnosti a žádosti až do října 1883 a teprv koncem října skončeny byly za ohromného účastenství voličů. Ve III. sboru odevzdáno bylo na 800 hlasů, z nichž 350 plnomocenství od vdov, ženských a přespolních voličů. Jak se zuřivě na straně vládnoucí agitovalo, aby se opozice nedostala do obecního výboru, vysvítá z faktu, že jistý občan ze Džbánova (Hubka), jenž byl již 3 roky mrtev, volil plnomocentsvím! Obecní policajti sbírali plnomocenství, chodili s poučením purkmistrovým a p. Proti volbě podán byl Janem Brožkem protest dne 9. listopadu 1884, zavedena bylo přísné vyšetřování a do té chvíle rekurs vyřízen není. Sběhly se velké nepořádky a přehmaty protizákonné ...“

Tesař se opravou báně rozloučil

Zmiňovaným purkmistrem byl Jan Bedřich Tůma, který v této funkci působil od roku 1870 do roku 1896 a byl tak nejdéle sloužícím představitelem města Vysokého Mýta.

Druhý dokument sepsal jednašedesátiletý tesař Josef Hynek. Oprava báně Choceňské věže byla jeho posledním tesařským dílem. Text obsahuje řadu pravopisných chyb. Svůj vzkaz tesař Hynek končí slovy: „Kdo tento list dostane, vzpomeňte si bratři na mne, já již odpočinu blaze. Navěky sbohem bratři stavitelé.“

Lahev obsahovala rovněž tehdejší noviny - Pernštýn, Pražský denník, Národní listy a Kolínské noviny, a také tři takzvané svaté obrázky.

„Děkujeme pracovníkům Regionálního muzea - historiku Zdeňku Horákovi za přepis dokumentů a Adéle Holešínské za jejich konzervaci. Regionálnímu muzeu děkujeme za příkladnou spolupráci,“ uvedla mluvčí vysokomýtské radnice Marie Lněničková.