Oprava parku je trnem v oku pardubickým ekologům.

Oprava parku je trnem v oku pardubickým ekologům. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Tyršovy sady má opravit firma, jíž hrozí insolvenční řízení, vadí ekologům

  • 5
Během pár dnů si má trutnovská stavební společnost BAK převzít pardubické Tyršovy sady k rekonstrukci za devadesát milionů korun. Teď vyšlo najevo, že obří zakázku za peníze města a Evropské unie dostala firma, která čelí návrhu na zahájení insolvenčního řízení.

Na tuto skutečnost upozornili pardubičtí ekologové, kteří považují rekonstrukci za předraženou, peníze podle nich půjdou spíše do betonování než do zeleně.

Říkají, že v takovém případě by město smlouvu nemělo podepisovat, i když dodávají, že zákon je v tomto případě nejednoznačný. „Podstatný je stav firmy v okamžiku, kdy se hlásí do výběrového řízení. V den podpisu smlouvy už insolvenci nikdo neřeší,“ uvedl Jan Linhart ze sdružení Zelená pro Pardubice.

Podle primátorky Štěpánky Fraňkové podpisu smlouvy a předání parku stavební společnosti nic nebrání.

„Společnost BAK město ujistila, že její ekonomická situace je stabilní a není nijak narušena ani ohrožena. Ostatně, před podpisem smlouvy na rekonstrukci parku musí společnost složit bankovní záruku ve výši 10 procent ceny zakázky a předložit certifikát na pojištění v plné výši zakázky,“ uvedla.

Návrh je šikanózní, pohledávka neexistuje, tvrdí šéf firmy

Generální ředitel BAK Dušan Čížek potvrdil, že na jeho firmu je podán návrh na zahájení insolvenčního řízení kvůli pohledávce ve výši kolem dvou a půl milionu korun. Označil jej však za šikanózní proces ze strany obchodníků s pohledávkami.

„Návrh podal člověk, který koupil pohledávku, jež ani neexistuje. Soud už jednou tento návrh zamítl, ale druhá strana se odvolala, takže proces stále pokračuje. Dnes je velmi jednoduché někoho dostat do insolvenčního řízení, nicméně my jsme zdravá firma a opravě parku nic nestojí v cestě,“ uvedl generální ředitel.

Smlouva o devadesátimilionový kontrakt tak bude zřejmě během pár dnů podepsaná. „Dokonce je to podle právníků možná naopak, pokud by nyní nepodepsali, tak by se firma mohla domáhat náhrady škody na městu,“ uvedl ekolog Miroslav Seiner ze sdružení Chráníme stromy.

Další právní názor však říká, že výběrové řízení je ukončené až podpisem smlouvy a město se - pokud ji nyní podepíše - vystavuje hrozbě správního deliktu, za což hrozí odebrání dotací v plné výši. A město chce obří zakázku z většiny hradit právě z evropských peněz.

Ekologové tak po poradě s právníky tvrdí, že je radnice vystavena riziku. Čerpat dotace se vedení města nedaří a případ Tyršových sadů hrozí dalším průšvihem.

„Vůbec situaci paní primátorce nezávidím, zákon je v tomto případě tak nejednoznačný, že je těžké soudit, zdali může město park stavební formě předat,“ uvedl Linhart.