Letoun Spitfire historické letky RAF

Letoun Spitfire historické letky RAF | foto: Archiv BBMF

Aviatická pouť ukáže speciál vůdce Tita i letadla z královské svatby

  • 1
Už za týden se podstatně zvýší provoz na pardubickém letišti. Začne jednadvacátý ročník Aviatické pouti a ve dvoudenním programu se předvede hned několik československých premiér. Třeba speciál jugoslávského vůdce Josipa Tita nebo letadla z letošní svatby britského prince Willama.

"Připravujeme program, který nejenže připomene sté výročí prvního dálkového letu Jana Kašpara, ale vzpomene i hrdinství našich letců v druhé světové válce a šikovnost a um našich pilotů a leteckých konstruktérů," popsal opěrné body programu jeden z organizátorů Jaroslav Janda.

V sobotu i v neděli o prvním červnovém víkendu se mohou návštěvníci těšit na mnohahodinový program s letovými ukázkami i řadu expozic a ukázek na zemi.

Aviatická pouť 2011

Koná se 4. a 5. června na letišti v Pardubicích. Letiště bude otevřeno pro veřejnost po oba dny od 8:00 do 20:00 hodin a hlavní letový program s několika velkoprostorovými představeními proběhne od 12 do 17:30 hodin.
Podrobný program na aviatickapout.cz

Organizátoři jsou pyšní hlavně na to, že se jim po letech domlouvání podařilo potvrdit účast strojů historické letky Královského letectva - Battle of Britain Memorial Flight.

Její stroje vystupují zejména na území království při slavnostních akcích, na konci dubna se zúčastnily i přeletu nad Londýnem při svatbě prince Williama s Kate Middletonovou.

Do Pardubic přiletí stíhačka Hawker Hurricane Mk.IIC, i když ne původně zamýšlený stroj v barvách, se kterými létal legendární pilot Karel Kuttelwascher. Také jeho 95. výročí narození letos pouť připomíná.

"Bude to česká premiéra legendárních historických strojů z druhé světové války," lákají organizátoři. Objevit by se měl také Spitfire a výsadková Dakota Mk.III.

Nad městem perníku měl kroužit také německý Focke Wulf 190, ale nakonec to z technických důvodů nevyjde. "Německá stíhačka je velice důležitá pro režijní záměr scény z vylodění v Normandii. Nakonec se podařilo vyjednat účast Messerschmittu 109 pocházejícího ze španělské výroby," uvedl tvůrce letového programu Aviatické pouti Richard Santus.

Speciál putoval od Tita přes Afriku do Rakouska

Z Rakouska přiletí rovněž poprvé na českou přehlídku dopravní letoun Douglas DC-6B vyrobený v roce 1958 pro vůdce sjednocené socialistické Jugoslávie Josipa Broze Tita.

"Nezaměnitelný design padesátých let a celková impozantnost neztrácejí obdiv ani dnes, kdy kapacity a výkony největších dopravních letounů jsou i několikanásobně vyšší," tvrdí Santus.

Konkrétně tento stroj vystřídal několik majitelů. V roce 1975 ho Tito prodal prezidentu Zambie Kenneth Kaudovi. Když mu přestalo sloužit, skončilo opouštěné letadlo v malé namibijské letecké společnosti. Od něj se v roce 2000 dostalo do stáje Flying Bulls.

Možná dojde i na Kašparovo letadlo

Protože se v den výročí 13. května nezdařilo opakování cesty letounu Blériot Jana Kašpara z Pardubic do Prahy, zvažují jeho organizátoři spojení akce s Aviatickou poutí.
"Zvažujeme, jestli let nespojit s touto akcí, protože tam bude hodně lidí. Oznámíme to tři čtyři dny dopředu, vše záleží na počasí," řekl ČTK Martin Kindernay. Pilot Petr Mára chtěl let zopakovat přesně po 100, ale povětrnostní podmínky mu v tom zabránily. (více o pokusu čtěte zde)

"S novými motory, překrásným luxusním interiérem a dodatečnými citlivými dostavbami moderní avioniky je letoun v ještě lepším stavu než v době, kdy opustil svou mateřskou továrnu Douglas před 53 lety," uvedl Santus. Na Aviatické pouti se počítá se dvěma až čtyřmi předváděcími lety.

Představí se i česká armáda

Samozřejmě se počítá i s účastí českých vojenských letců s aktuální výzbrojí.

"V letových ukázkách se vedle nadzvukových letounů JAS-39 Gripen a bitevníků L-159 Alca představí i transportní vrtulník Mi-171Š, který naši vojáci používají ve svých misích v Afghánistánu," uvedli pořadatelé.

Podstatně méně příznivé informace prý dostali od letectev sousedních států. Všude se šetří, a tak nepřiletí ani Slováci se nadzvukovým MiG 29UB, jejichž vystoupení loni vzbudilo u diváků nebývalý ohlas.


Britská královská rodina