Na pardubické Aviatické pouti zdaleka nejde jen o „obyčejné“ létání. Vystoupení doprovází hudba a kouřové efekty.

Na pardubické Aviatické pouti zdaleka nejde jen o „obyčejné“ létání. Vystoupení doprovází hudba a kouřové efekty. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Bitvy hvězd na nebi. Aviatická pouť čeká rekordní počet diváků

  • 0
Letečtí akrobaté, vystoupení armády, rekonstrukce pozemních bitev, historické stroje, ale také dětský den. Víkendová Aviatická pouť s rekordním rozpočtem sedmi milionů nabídne na pardubickém letišti tradičně bohatý a pět hodin dlouhý program.

Šestadvacátý ročník Aviatické pouti o víkendu publiku představí na pardubickém letišti přesně osmdesát letounů. Mottem letošní dvoudenní akce jsou Hvězdy na nebi.

„Jsou to jednak hvězdní piloti, jednak hvězdná letadla a také hvězdicové motory v takové míře, které normálně nemůžeme nikde vidět,“ řekl pořadatel akce Jan Rudzynskij.

Oblohu budou letos brázdit stroje, které se v Pardubicích dosud nepředstavily. Pořadatelé zajistili účast dvoumotorového obojživelného stroje Catalina z Anglie, proudového letounu Alfa Jet z Rakouska a repliky válečného Messerschmittu 262 Schwalbe.

„Německé letouny Schwalbe (Vlaštovka), u nás často přezdívané Švalbina nebo Turbína, se staly prvními operačně nasazenými proudovými letouny v historii letectví a do bojů druhé světové války zasáhly již od poloviny roku 1944,“ uvedl Jan Rudzinskyj.

Na letišti se bude útočit třeba na německou kolonu

Diváky letos čekají letové scény z první světové války, společný průlet deseti válečných letounů, akrobatická vystoupení zahraničních pilotů, letecký útok na německou kolonu nebo přehlídka vzdušných sil české armády. Tradičně se akce zúčastní i nejznámější český akrobatický pilot Martin Šonka.

26. ročník pardubické Aviatické poutě

Hlavní témata: Setkání letounů s hvězdicovými motory (Hvězdy na nebi), scéna z bitvy v Pacifiku, útok na německou kolonu na východní frontě, scéna z I. světové války, společný průlet více než deseti vzácných válečných letounů, vystoupení Vzdušných sil Armády ČR a Centra leteckého výcviku Pardubice, akrobatické vystoupení předních světových showpilotů, vystoupení unikátních letounů The Flying Bulls, velká prezentace klubů vojenské historie, auto i moto veteráni, dětský den.

Časový program: Letiště je otevřeno pro veřejnost od 8 hodin do 20 hodin. Hlavní program probíhá od 12 do 17 hodin. Program je totožný po oba dny.

„V programu máme sportovní, akrobatické, vojenské, historické letouny, každý si vybere,“ řekl Zdeněk Hurt, který má na starosti letový program.

Jedním z hlavních témat letošního ročníku Aviatické pouti je také připomenutí osmdesátého výročí vzletu prototypu legendárního britského stíhacího letounu Supermarine Spitfire.

„Na pardubické obloze předvede známý pilot Dan Griffith nezaměnitelné, oku lahodící tvary legendárního Spitfiru, doprovázené zvukem výkonného motoru Merlin. Jak víme z minulosti, Griffithovo předvedení nepostrádá dynamiku a je jak diváky, tak piloty velice kladně hodnoceno,“ popsal další tahák v programu Rudzinskyj.

Pořadatelé slibují, že všechny domluvené stroje určitě dorazí a jediné, co by mohlo kazit plány, je počasí. To by v případě větší nepřízně mohlo citelně zasáhnout i rozpočet akce.

„Ten je letos skutečně výjimečně napjatý. Dosahuje téměř sedmi milionů korun a musím říct, že bylo velmi těžké se do něj vejít s tak hodnotným programem, který divákům chystáme,“ uvedl zakladatel poutě Jaroslav Janda.

„Pokud by bylo špatné počasí, na rozpočtu by se to velmi negativně projevilo,“ doplnil s tím, že letos očekává rekordní účast diváků. Pořadatelé totiž velmi investovali do propagace akce, na kterou obvykle chodí zhruba dvacet tisíc lidí.

„Máme viditelnou reklamu po celé republice. Pevně věříme, že se to v kombinaci s dobrým programem projeví a přijde nejvíce diváků v naší historii,“ doplnil Janda.

Až do pátku lze vstupenky na pouť, vyjma zlaté vstupenky, zakoupit v předprodeji na internetu a také u všech výdejen jízdenek Českých drah v celé síti. Lístek pro dospělého stojí 260 korun, děti od 6 do 15 let platí pouze padesát. Zlatá vstupenka pak vyjde zájemce na 1100 korun a dá se pořídit jen v síti Ticketportal.

„Na každý den akce je vyhrazeno pouze 100 míst. Křesla jsou očíslována a seřazena v první řadě před otevřeným jevištěm zleva doprava s čísly od 1 do 100. Kromě pohodlného místa obdrží držitel zlaté vstupenky i talony na občerstvení nebo reprezentativní katalog,“ uvedli pořadatelé na jejich internetové stránce, kde zájemci také najdou všechny bližší informace.