Spalovna v Rybitví u Pardubic, v pozadí obec Srnojedy

Spalovna v Rybitví u Pardubic, v pozadí obec Srnojedy | foto: Michal Klíma, MAFRA

AVE znovu prosazuje spalovnu u Pardubic, žádá o povolení stavby

  • 19
Česko-rakouská firma AVE CZ se dál snaží prosadit projekt spalovny nebezpečného odpadu v Rybitví. Na krajském úřadu v Pardubicích leží nová žádost firmy o takzvané integrované povolení. Před dvěma lety se přitom proti spalovně vyslovilo i ministerstvo životního prostředí.

"AVE CZ uvedla v nové žádosti trochu jiný název projektu a snížila kapacitu z dvaceti na šestnáct tisíc tun likvidovaného odpadu ročně," uvedl místostarosta Svítkova a pardubický zastupitel Miroslav Rubeš, bývalý inspektor životního prostředí. Firma se snaží uspět s projektem už déle než pět let.

Začátkem roku 2010 dostala negativní stanovisko ministerstva životního prostředí, ale od té doby se snaží svůj záměr opakovaně prosadit.

"Vzhledem k tomu, že řízení ještě nebylo ukončeno, nemůžeme bohužel podat více nových informací," uvedla mluvčí AVE CZ Jana Vondráková.

Podle Jana Linharta ze sdružení Stop spalovně v Rybitví je na čase, aby město či kraj změnilo ke společnosti AVE CZ přístup. "Navrhuji přestat si s nimi hrát. Na jedné straně říkáme, že je tu nechceme, na druhé straně je necháváme, aby sponzorovali koně nebo hokej," uvedl Linhart.

Myslí si, že kdyby kraj nebo obce pohrozily česko-rakouské společnosti tím, že s nimi ukončí veškeré obchodní aktivity, například svoz nebo skládkování odpadu, mluvilo by se najednou o spalovně jinak. "Je třeba jasně říct, že firmu, která tu chce stavět spalovnu, tady nechceme," dodal ekolog.

Spalovnu chce AVE CZ zprovoznit v Rybitví, velmi blízko od rodinných domů šestého pardubického obvodu a Srnojed a na návětrné straně krajského města.

Kapacitou by se jednalo o největší zařízení tohoto druhu v republice, i když firma ve své žádosti snížila roční kapacitu na 15 800 tun nebezpečných a ostatních odpadů ročně.

"To ale na věci nic nemění, fakticky to znamená takřka nepřetržitý provoz," uvedl Rubeš. Dodal, že zároveň by vzniklo skoro šest tisíc tun tuhých zbytků, které by se odvážely na 40 kilometrů vzdálenou skládku nebezpečného odpadu.

"Přivážení chemických odpadů z bližšího i vzdálenějšího okolí a odvážení zbytků by znamenalo ročně pohyb tisíců nákladních automobilů po silnicích v době, kdy systém silniční dopravy je zde ve velmi špatném stavu," dodává Rubeš.

Bývalý inspektor životního prostředí navíc připomíná, že i bez spalovny dochází v Pardubicích ke stále častějšímu překračování imisního limitu nejvíce sledovaných prachových částic frakce PM10 a letos zde dokonce nastala smogová situace trvající nepřetržitě celý týden.