Učitel Radek Biedla (uprostřed) se svými studenty, kteří darovali nemocným...

Učitel Radek Biedla (uprostřed) se svými studenty, kteří darovali nemocným svoji kostní dřeň. Zleva vpředu Tomáš Jetmar, František Hanus, Hana Hlavová, Přemysl Král, Lukáš Maleček, vzadu Michael Lorenc. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Anestezie, dva vpichy, dvě náplasti a jednomu člověku to zachrání život

  • 1
Už přes 1100 současných i bývalých studentů Střední školy automobilní v Ústí nad Orlicí se rozhodlo svou kostní dřeň darovat těžce nemocným pacientům a tak jim zachránit život. Deseti z nich se to už povedlo.

Za vším stojí učitel občanské výchovy Radek Biedla, který program dárcovství kostní dřeně propaguje mezi středoškoláky ústecké automobilní školy už 13 let.

„Kdyby nebylo pana učitele, tak v registru nejsem a jeden pán z jižních Čech by asi už nežil. Pan učitel si zaslouží obrovské poděkování. To, co dělá, je neskutečné,“ řekla Hana Hlavová, první dárkyně kostní dřeně z řad abiturientů střední školy automobilní.

Tato mnohonásobná česká šampionka v závodech minikár a bronzová z mistrovství Evropy darovala kostní dřeň před devíti lety. Ve třetím ročníku se zapsala do registru dárců, o dva roky později absolvovala transplantaci.

Moc to nebolelo. Stálo to za to, říká dárkyně. „Zachránit někomu život nebo se o to aspoň pokusit by měla být samozřejmost pro každého. V Plzni mi udělali pod anestezií dva vpichy ze zadní strany pánevní kosti. A domů jsem odjížděla už jen se dvěma malými naplástmi. Říká se, že to bolí, ale nebolelo mě to. Přirovnávám to k tomu, jako když si naběhnete před nakopnutý míč, bylo to jen obražené. Ale za to vše to stálo,“ řekla Hana Hlavová.

Hned po maturitě odjel zachránit život

Na počátku je jen pár darovaných kapek krve. Na konci může být dar života.

S tímto vědomím chodí po světě už dva roky i Michael Lorenc ze Žamberka, který se do registru dostal koncem roku 2011.

„Půl roku na to, jen jsem udělal maturitu, už jsem sedl na autobus a jel do Plzně dát kostní dřeň. V té době jsem byl nejmladším dárcem v republice,“ uvedl Michael Lorenc.

Transplantace kostní dřeně

Transplantaci kostní dřeně absolvuje v České republice ročně několik set pacientů. Pro každého čtvrtého pacienta se dárce kostní dřeně nenajde.

První transplantace kostní dřeně se uskutečnila v roce 1963 v USA. Zpočátku byly prováděny jen transplantace od pokrevně příbuzných dárců. Jenže ti se hodí jen v menšině případů.

K vyššímu počtu úspěšně provedených transplantací proto došlo až s rozvojem registrů nepříbuzných, tedy dobrovolných dárců kostní dřeně. Český národní registr eviduje 50 019 dárců.

V ČR je devět dárcovských center Českého národního registru dárců dřeně. Přihlášku do některého z nich mohou lidé vyplnit na webu kostnidren.cz. Na návštěvě centra se lze domluvit i telefonicky nebo e-mailem.

Podmínkou je věk 18 až 35 let, dobrý zdravotní stav (bez prodělání závažného onemocnění v minulosti) a ochota navštívit zdravotnické zařízení.

Při vstupu do registru vyplní žadatel formulář, poté mu zdravotní sestra odebere dva mililitry krve. To je vše.

Z registru lze na žádost kdykoliv vystoupit. Nebo v něm automaticky zůstat do 60 let věku. Ne každý zaregistrovaný se stane dárcem kostní dřeně.

Kostní dřeň je rosol v dutinách kostí, ve kterém se tvoří krvinky.

Také on patřil mezi 29 žáků z 30členné třídy, kteří si pod vlivem učitele Biedly nechali otestovat svoji krev a stali se potenciálními dárci evidovanými v národním registru. Dlouhodobě v něm figuruje 86 procent žáků automobilní školy, ale i učitelů a mistrů odborného výcviku, což je mimořádné číslo.

„Je to škola skutečně výjimečná. Všechno dělají s láskou a dobrovolně jako amatéři, ale výsledek je doopravdy profesionální. Hluboce před nimi smekám. I díky této škole je Orlickoústecko nejlepší v relativním počtu dárců v rámci celé České republiky,“ řekl Pavel Jindra, šéf národního registru dárců kostní dřeně z Fakultní nemocnici v Plzni.

„Nejdřív jezdili mikrobusem, pak celým autobusem. Biedlovci se stali fenoménem,“ dodala Jitka Černohorská z dárcovského centra při Fakultní nemocnici Hradec Králové.

Sám Radek Biedla má na svém kontě včetně působení na předchozí škole 13 zachráněných životů. Ale své zásluhy skromně odmítá.

„Nezachránil jsem je já, ale žáci. I když je to ovšem příjemné věnovat se činnosti, která má nějaký smysl.“

Čtvrtečního poděkování dárcům se zúčastnili také zástupci ústeckých středních škol a není vyloučeno, že si od studentů automobilky vezmou příklad. „Inspirují nás, v naší škole dosud chyběla informace, že je možné do registru vstupovat. Chceme toto téma ve škole otevřít, uvidíme, jak se to vyvine,“ řekl například zástupce ředitele ústeckého gymnázia Petr Borovička.