Pardubické Automatické mlýny jsou jednou z prvních realizací slavného...

Pardubické Automatické mlýny jsou jednou z prvních realizací slavného architekta Josefa Gočára. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Automatické mlýny jsou památkou, jejich záchranu by to mohlo usnadnit

  • 2
Na konci května se pardubické Automatické mlýny staly kulturní památkou. Teď se ukazuje, že na jejich přestavbu bude možné získat evropské peníze. Do záchrany unikátní stavby se může pustit i město.

Po roce nejistoty a dohadů se zdá, že pardubické Automatické mlýny může čekat světlá budoucnost.

"To výrazně zvyšuje šanci města pustit se do rekonstrukce areálu," uvedla primátorka Štěpánka Fraňková zvolená za Sdružení pro Pardubice.

Aby se něco takového mohlo stát, musí nejprve město areál koupit od společnosti GoodMills. Šéfka radnice připouští, že taková věc není vůbec nereálná.

"Prohlášení areálu národní kulturní památkou je určitě informace, která by mě jako zastupitelku mohla přesvědčit, abych hlasovala pro koupi areálu ze strany města," řekla jasně primátorka Fraňková.

Mlýny jsou opuštěné od loňského jara, kdy tam skončila výroba. Společnost GoodMills je nabídla městu původně za 40 milionů korun. Odhad radnice snížil cenu areálu na 17 milionů korun.

Nový posudek majitele bude patrně obdobný. Město se však zatím dosud jasně nevyjádřilo, zda mlýny koupí, či zda chce spolupracovat s jiným kupcem.

"Jsem asi příliš praktická, nicméně velmi realistická. Pokud se tady otevírá možnost programu pro revitalizaci národní kulturní památky, tak se to pro mě reálně rýsuje a dovedu si představit, že by se to ze strany města mohlo vyřešit," řekla Fraňková.

Společnost GoodMills ovšem ještě jedná s jinými případnými investory, kteří se o areál zajímají. Místopředseda představenstva společnosti GoodMills Jiří Charvát uvedl, že firma jedná se třemi až čtyřmi možnými kupci, kteří projevují vážnější zájem.

O ceně areálu ani o jménech investorů však mluvit nechtěl. "Zájemci jsou tři až čtyři podle závažnosti zájmu. Dokud nebude smlouva hotová, nebudeme případné kupce prezentovat. Vidím to ještě tak na půl roku," řekl Charvát s tím, že jako první volba je pro firmu radnice, kterou s nabídkou oslovila jako první.

Další zájemci o areál se prý ozvali i samotnému magistrátu. "Další společná jednání by se měla uskutečnit v nejbližší době," dodala Fraňková. Podle ní se společnosti GoodMills zajímala o volné pozemky ve městě, kde by postavil mlýny nové. Radnice mu nabídla areál Hůrka, který je z větší části opuštěný.

Pokud by došlo k vzájemné dohodě, převod mlýnů ležících na břehu Chrudimky by mohl být jednodušší. Automatické mlýny projektoval architekt Josef Gočár a stavěly se v letech 1910 až 1925.

Jsou inspirované anglosaskou architekturou, které charakterizuje řádkové zdivo ze světlých a tmavých cihel. Další přístavby z dalších desetiletí minulého století již nejsou památkové chráněné.

Město loni pověřilo pracovní skupinu, která se zabývá možným využitím areálu. Zároveň nedávno schválilo regulativy, které mají případnému investorovi naznačit směr proměny areálu. Mluví se o prostoru pro kulturu nebo i výstavbě moderních bytů.