Pohled na mlýny přes řeku Chrudimku.

Pohled na mlýny přes řeku Chrudimku. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Gočárovy mlýny v Pardubicích koupil pražský architekt, plány zatím tají

  • 0
Automatické mlýny na břehu Chrudimky v Pardubicích mají nové majitele. Od společnosti Goodmills je koupili manželé Smetanovi z Prahy. Byť oficiálně ještě není převod památkově chráněné budovy na katastrálním úřadě dořešen, architekt Lukáš Smetana už byl na jednání u primátora Pardubic.

Je to přesně tři roky, co pardubické mlýny přestaly vyrábět mouku. Tu samou dobu majitel budov, firma Goodmills, marně hledal zájemce o koupi areálu. Když loni padla šance na to, že by komplex v samém centru města koupila radnice, začali se lidé bát, že by na břehu řeky mohl být další brownfield.

Nyní se však zdá, že by toto nebezpečí mohlo být zažehnáno. Majitelem unikátního průmyslového areálu se stal pražský architekt Lukáš Smetana se svou ženou Marianou. Je to patrné ze zápisu na katastrálním úřadě.

„Je to jeden z nejúžasnějších baráků v Pardubicích,“ uvedl Smetana. Ačkoli je jednatelem pražského Ateliéru 111, mlýny kupoval jako fyzická osoba. „Náš ateliér rozhodně nic nekupoval, bude to jen aktivita mého kolegy,“ uvedl Jiří Weinzettl, druhý jednatel Ateliéru 111.

Realitní společnost Naxos mlýny na svém webu nabízela za doporučenou cenu 25 milionů korun. Právě za tuto částku přitom zastupitelé odmítli areál, navržený architektem Josefem Gočárem, koupit.

„Nechci zatím nic příliš komentovat. Je to vše hodně čerstvé a zatím není ani úplně dokončen potřebný úřední postup na katastrálním úřadě,“ komentoval transakci Smetana.

Automatické mlýny

První pardubická stavba architekta Josefa Gočára vznikla v letech 1909 a 1910. Architektura mlýnů je asociací babylonské Ištařiny brány. Gočár v té době zároveň projektoval kubistický palác U Černé Matky boží v centru Prahy.

Přesto je patrné, že by zástupci radnice neměli mít strach z toho, jak plánovaná přestavba průmyslového areálu dopadne. Smetana totiž už v pondělí jednal na magistrátu s primátorem Pardubic Martinem Charvátem.

„Já jsem se schůzkou velmi spokojen. S architektem Smetanou jsme si promluvili a mám z toho dobrý pocit. Na nějaké bližší věci je však brzy. Další společnou schůzku máme naplánovanou na duben. Spolupráci si s ním určitě představit umím,“ řekl Charvát.

Sám Smetana zatím říká, že s podrobnými plány počká až na to, jak se změní regulativní a územní plán města.

„Mám takovou představu, že bych chtěl mlýny začít měnit kolem roku 2020. Plány se však zatím vyvíjejí hned několika směry,“ uvedl muž, který pochází z Vysočiny. „Do Pardubic ale poměrně často jezdím, mám tady hodně přátel,“ dodal.