Zelená brána v současné podobě (vlevo) a s omítkou. Koláž MF DNES

Zelená brána v současné podobě (vlevo) a s omítkou. Koláž MF DNES | foto: Michal Klíma, MAFRA

Ať s omítkou, nebo bez, lešení na Zelené bráně bude na dlouho

  • 5
V Pardubicích se diskutuje o tom, zda má dominantní věž Zelená brána dostat při rekonstrukci omítku, nebo ne. Pro jsou památkáři, podle nichž bude zdivo jedině tak dobře chráněno. Proti se staví politici a historici, kteří nechtějí měnit tradice. Tak či onak dominanta na dlouho zmizí pod lešením.

Už brzy budou moci lidé vyjádřit svůj názor v anketě na městských stránkách, podobně jako v případě stěhování pomníku rudoarmějce v Tyršových sadech. Už teď můžete hlasovat v anketě na iDNES.cz.

ZELENÁ BRÁNA

Brána zvaná dříve též jako Pražská měřící 59 metrů je s renesančním předbraním jediným významným zbytkem městského opevnění z počátku 16. století. Do dnešní podoby byla přestavěna po požáru města roku 1538 za vlády Jana z Pernštejna. V tu samou dobu brána dostala měděnou střechu, která ji kvůli typické zelené barvě změnila v roce 1547 jméno na Zelenou. Roku 1760 byly na věž poprvé instalovány hodiny.

"Už z prvních reakcí lidí je zřejmé, že možná změna dominanty města je pro ně tématem. Proto stejně jako u stěhování památníku uděláme veřejnou anketu. Lidé by měli dostat šanci se k takové věci vyjádřit," uvedla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

"Dá se říct, že zachovat dnešní stav je lepší pro lidi, kteří si na něj za těch posledních sto let zvykli. Z čistě technického hlediska je však lepší omítka. Ta lépe ochrání Zelenou bránu," uvedl Jan Kadlec z Národního památkového úřadu, který opravu stavby připravoval.

Zatím se však zdá, že spíše zvítězí konzervativní přístup většiny lidí. Ostatně i primátorka Fraňková si omítnutou Zelenou bránu příliš neumí představit. "Já osobně si myslím, že by to byl příliš velký zásah do podoby města," řekla šéfka radnice.

A oporou jí jsou experti. "Jednoznačně jsem pro to, aby se Zelená brána neomítala. Lidé si zvykli na to, jak vypadá a já nevidím jediný důvod, proč to měnit. Památka by si měla zachovat tento svůj charakter," uvedl uznávaný pardubický architekt Miroslav Řepa.

Ještě o něco příkřejší je k nápadu historik František Šebek. "Je to podle mě pitomost, která by se neměla dovolit," uvedl Šebek. Nerespektuje ani připomínku památkářů, že dělníci zdivo obnažili až v roce 1912.

Dlouhý pohled na lešení hrozí i po omítnutí

"Za sto let si lidi zvykli na bránu, jaká je. Je to dané historickým vývojem. Navíc stejně dnes nikdo neumí namíchat omítku, jaká byla ve středověku a která by hlavně na stavbě držela. Dopadne to akorát tak, že omítka bude padat a u památky bude věčně stát lešení," dodal Šebek.

Historické centrum Pardubic se Zelenou bránouZelená brána na Štědrý večer

Jenže právě to, že stavba bude dlouhou dobu krytá lešením hrozí i v případě, že lidi prohlasují zachování současného stavu. To totiž bude pro památkáře znamenat náročné ošetřování kamenů.

"Zdivo by se napouštělo zpevňujícími látkami. Celé by to trvalo určitě déle než omítnutí. Práce by trvaly řadu měsíců. Omítka by byla hotova rozhodně dřív," řekl Jan Kadlec z Národního památkového úřadu, který opravu stavby z roku 1538 připravuje.

Jste pro to, aby stěny Zelené brány v Pardubicích dostaly při rekonstrukci fasádu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 30. ledna 2011. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 3223
Ano
Ano 2374