Slavnostní nástup a slib studentů prvního ročníku Vyšší odborné vojenské školy

Slavnostní nástup a slib studentů prvního ročníku Vyšší odborné vojenské školy na nádvoří zámku v Moravské Třebové. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Generální štáb navrhl sloučit vojenskou školu s civilním gymnáziem

  • 2
Armádě chybí peníze. Nedostává se ani na provoz vojenských škol. Na generálním štábu ale mají plán: sloučit v Moravské Třebové svoji poslední střední školu v zemi s tamějším gymnáziem a nechat si za výuku civilů platit. Kraj ale návrh odmítá.

"Chceme, aby vojenskou střední školu v Moravské Třebové navštěvovalo více studentů, chceme dostat do uniformy více mladých lidí. Proto navrhujeme, aby se ústav sloučil s civilním gymnáziem," uvedl mluvčí generálního štábu Jan Šulc.

Připouští, že armáda nemá na financování školy dost peněz a sloučení by jí ulehčilo situaci.

Pardubickému kraji však peníze na provoz středních škol chybí už nyní a s takovým nápadem hejtman Martin Netolický nesouhlasí. Užší spolupráci ale nevylučuje.

Líbí se mu i nápad, že by učitelé, technický i další režijní personál mohl pracovat pro obě zařízení. Že by se ale kraj podílel na financování provozu vojenské školy, včetně úhrady jejich mezd, vylučuje.

Škola by měla zůstat armádě, říká hejtman

"Zřizovatelem vojenské školy je ministerstvo obrany. Proto si myslím, že snaha o přesun zřizovatelských funkcí na kraj není na pořadu dne," řekl hejtman Netolický a dodal, že hlavním zaměstnavatelem zdejších absolventů bude armáda.

Vzhledem k tomu, že absolventi podepisují závazek, podle něhož si musí u vojska nějaká léta odsloužit, armáda by se měla podle něj postarat o peníze na jejich vzdělání. Netolický proto jedná jak se zástupci ministerstva, tak generálního štábu. Paradoxem je, že ani v jedné ze škol o ničem nevědí.

"Že bychom se měli s někým slučovat, o tom oficiálně nic nevím," uvedl velitel armádního ústavu Vojtěch Němeček.

Historie školy

1922 Založení první menšinové školy ve městě, součást ruského reálného gymnázia

1935 Státní vojenské reálné gymnázium

1939 - 1945 Německý zajatecký tábor francouzských, britských a jugoslávských důstojníků

1945 - 1947 Velení 1. tankového sboru

1947 - 1949 11. tanková brigáda

1949 - 1969 Vojenská škola Jana Žižky

1969 - 1996 Vojenské gymnázium Jana Žižky

1996 Zřízena Střední technická škola ministerstva obrany

1997 Škola dostala čestný název Škola Čs. obce legionářské

2006 Vojenská střední škola a Vyšší odborná škola ministerstva obrany

Poslední informace má z roku 2011, kdy ministerstvo obrany nabídlo volné kapacity školy kraji k civilnímu využití. Tehdy ovšem celá záležitost usnula a dnes má Němeček jen zprávy z doslechu.

"Že má jít o moravskotřebovské gymnázium? Tak o tom opravdu nic nevím. Nějaká jednání se snad vedou, ale já můžu říct jenom to, že když dostanu nějaký rozkaz, musím ho splnit," dodal.

Informace chybí i vedení civilního gymnázia. "Oficiálně nevíme nic. Nějaká jednání probíhala, nakonec z nich ale sešlo. Takový model nemá perspektivu. Jak je to nyní, nevíme, je to věc obou zřizovatelů, krajského úřadu a ministerstva obrany," uvedl zástupce ředitelky gymnázia Jiří Hrbata.

I přesto, že se na ministerstvu obrany o možnosti sloučit oba ústavy často mluví, oficiálně se od tohoto kroku distancuje a slovy svého mluvčího Jiřího Štábla tvrdí, že by mělo jít jen o rozšíření spolupráce. Ta se ale dnes omezuje na organizování kulturních a společenských akcí nebo výukových kurzů v okolí.

Problémy s přežitím měla vojenská škola již před třemi lety. Její zánik by výrazně oslabil příliv kvalifikovaných lidí do armády. Zdejší odborné vzdělání přitom láká i studenty ze zahraničí.

"Zrušení by bylo jen odrazem dnešní ekonomické situace. A ta nepotrvá věčně. Takové snižování nákladů by sice přispělo k momentální úspoře financí, velmi špatný dopad by však mělo do budoucna," zdůvodnil tehdy rozhodnutí školu zachovat Milan Máčel z ministerstva obrany.

Podle něj si kromě Velké Británie a Francie vojenské střední školství zachovalo jen pár evropských zemí.