Archeologický výzkum u litomyšlského zámku

Archeologický výzkum u litomyšlského zámku | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Archeologové stále nevědí, kdo zaplatí průzkum u litomyšlského zámku

  • 0
Obnova zámeckého návrší v Litomyšli se zadrhla kvůli placení archeologického průzkumu. Město vypsalo výběrové řízení na druhou fázi průzkumu. A řeší, kdo jej vlastně zaplatí.

Podle radnice v Litomyšli je spor o archeologický průzkum již zažehnán. Společnost Hochtief CZ a město se dlouho dohadovaly, kdo zaplatí průzkum, který se proti původním očekáváním prodražil. Teď obě strany vydaly společné prohlášení, podle něhož je vše na dobré cestě.

"Jednání o dalším financování záchranného archeologického výzkumu probíhají mezi zúčastněnými stranami korektně a spějí k závěru přijatelnému pro obě strany," uvádějí starosta Litomyšle Michal Kortyš a zástupce společnosti Hochtief CZ.

Kácet se bude méně

Součástí oživení zámeckého návrší je také obnova a rekultivace zeleně. Město hodlalo proto odstranit 25 stromů a dva větší keřové porosty v zámeckém amfiteátru. Z jeho 157 dřevin padly některé už za oběť vichřici v roce 2008, která oslabila i řadu dosud stojících stromů.
"Nakonec povolil odbor životního prostředí pokácet jen 13 stromů a menší z keřových porostů, protože se v ostatních dřevinách usídlili chránění živočichové, jako například veverka obecná, netopýr rezavý, vousatý či severní nebo strakapoud prostřední," uvedla mluvčí radnice Michaela Severová.
Město nově vysází v těchto místech 43 listnatých stromů, 15 solitérních keřů a asi 3 a půl tisíce metrů čtverečných keřů a trvalek, zahradníci nově založí 3 tisíce metrů bylinných trávníků a téměř stejnou rozlohu trávníkových ploch. Obnova anglického parku vychází z jeho původní podoby. Po odstranění předimenzovaného amfiteátru vznikne prostor s širší možností jeho využití.

Podrobnosti k financování průzkumu však nechtějí obě strany sdělovat. "Pokud nebude výběrové řízení na dodavatele dokončeno, tak jsme se dohodli, že nebudeme podávat žádné informace, aby to neovlivňovalo možné uchazeče," řekl Michal Kortyš.

Opozice celou akci kritizuje

A to je trnem v oku kritiků. "Zámecké návrší je akce obestřená velkým množstvím tajemství. Neví se, z čeho se bude financovat záchranný archeologický průzkum a jaký je jeho rozsah, teď se to lepí dodatečnými výběrovými řízeními. Město i firma mlží, nedokážou vysvětlit různé rozpory, obávám se, abychom nemuseli vracet dotaci," řekl opoziční zastupitel Radek Půlkrábek ze sdružení Patriot CZ.

Veškeré stavební práce jsou však podle vedení města v souladu s požadavky archeologů provádějících záchranný archeologický výzkum. Jedinou výjimkou bylo odstranění betonových nožek z již rozebraných lavic v amfiteátru.

"V tomto případě se jednalo o nedopatření a práce byly po upozornění archeologů ihned zastaveny, aniž by způsobily jakékoliv škody. Domníváme se, že přístup objednatele i dodavatele k archeologickému průzkumu je více než vstřícný," pochválila se firma i město v oficiálním prohlášení. Původní termín dokončení veškerých prací v červnu 2013 podle nich není ohrožen.

O tom, kdo archeologický průzkum na návrší dokončí, rozhodne výběrové řízení. Jeho uzávěrka je jedenáctého dubna, radnice tento termín možná ještě posune.