Václav Větvička. Botanik, spisovatel, rozhlasový moderátor a také patron botanické zahrady v Hamzově léčebně v Luži-Košumberku, o jejíž hodnotách umí velice poutavě vyprávět. | foto: Jaroslav Hubený

Park pod hradem chce lákat turisty. Povýšil na botanickou zahradu

  • 0
Arboretum v parku Hamzovy odborné léčebny v Luži je od února oficiální botanickou zahradou. Je to důkaz o výjimečnosti místa, které za návštěvu stojí nejen při cestě za pacienty.

Botanické zahrady bývají oblíbeným cílem, ať už zájemci zamíří do Průhonic, v Praze do Tróji nebo do universitní zahrady v ulici Na Slupi, do Liberce, na olomoucké výstaviště Flora, do zoo v Ostravě, Plzni či Zlíně. Do této společnosti vstoupil Hamzův park s arboretem v Luži-Košumberku, když byl v minulých dnech přijat za řádného člena Unie botanických zahrad České republiky.

„Pro nás je toto rozhodnutí velké plus. Nejsme město, kde by byl obrovský průmysl, který by vydělával spoustu peněz, proto potřebujeme přilákat turisty. Zatím nejvíc míří na zříceninu hradu,“ řekl místostarosta Luže Jiří Sochor.

Arborteum v Luži odborníky nadchlo svojí výjimečností. Profesor Hamza ho založil v roce 1901 na zelené louce současně s pavilonovou léčebnou pro tuberkulózní děti. A nejenže je léčil, ale jako první na světě zároveň vyučoval, a to i v přírodě. Proto začal vysazovat rozmanité hájky a různé druhy dřevin, které tam rostou dodnes. A spolu s těmi novými, jako je asijský kout, novosvětská zahrada, čichová zahrada slečny Diorové a dalšími slouží k léčbě pacientů.

„Ostatním členům Unie botanických zahrad se velmi zalíbilo, že oproti jejich zahradám, které pasivně poučují, máme ohromnou výhodu, že léčíme,“ říká odborný garant Hamzova parku a arboreta, význačný botanik Václav Větvička.

Vozíčkáři řeší zadaná botanická témata, putují na svých trasách za poznáním třeba jen amerických či asijských dřevin anebo jen po jehličnanech či listnatých stromech. „Když se tak zabavují, zapomínají, jak je to bolí. Ředitel navíc udělal ohromný tah, v podstatě léčebný. Šéfem zahradníků je zkušený arborista, který je po úrazu upoután na vozík a ochrnul. Na elektrickém vozíku jezdí i po parku, a když to vidí pacienti léčebny, povzbudí je to,“ dodal Větvička.

K vidění je čtrnáct set rostlin

V areálu léčebny je na třinácti hektarech přibližně 475 druhů stromů, keřů a bylin, celkem je to 1 400 rostlin. Arboretum je bezplatně a celoročně přístupné, děti z okolních škol do něj míří za rozmanitými programy.

Na „povýšení“ parku léčebny mezi botanické zahrady má velkou zásluhu její ředitel Václav Volejník.

„Je víc než jisté, že nás čeká nyní plno nových povinností a práce. Ale významné je, že tímto byl zcela jednoznačně povýšen význam Hamzova parku a arboreta nejen po stránce botanické a dendrologické, ale i z hlediska ekologického. Ostatně - je významným krajinným prvkem Pardubického kraje. Samozřejmě, že chceme nabídnout návštěvu parku jako velmi významný turistický cíl. Park a arboretum jsou již nyní plně vybaveny pro tyto aktivity,“ řekl Volejník.

Také podle něj je cenné prolnutí celého parku s činností léčebny, která pacientům nabízí nejen prostor pro chůzi a posilování, ale také přináší poznání a velmi pozitivně ovlivňuje jejich psychiku.

Léčebna hodlá i nadále pokračovat ve vysazování zajímavých dřevin a jejich evidenci.

„V rámci služeb pro návštěvníky bychom chtěli řešit průvodce parkem cestou technologií přes mobilní telefony. Jde ovšem o nákladnou investici. Nabízí se také využití získávaní informací prostřednictvím QR kódů. Doufáme, že tato novinka zaujme především žáky všech typů škol,“ uvedla pracovnice léčebny Jana Zavřelová.