Mimoúrovňové křížení potoků na Pardubicku.

Mimoúrovňové křížení potoků na Pardubicku. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

V anketě o unikát Pardubického kraje zvítězily křižovatky akvaduktů

  • 8
Turistickým unikátem Pardubického kraje zvolili čtenáři mimoúrovňové křížení akvaduktů na Pardubicku. V krajském kole ankety iDNES.cz a MF DNES porazilo třeba kopec, kde jako by neplatila gravitace, nebo muzeum loutek. Nyní postupuje do celostátního finále.

V celostátním kole ankety iDNES.cz můžete hlasovat od čtvrtečního poledne do půlnoci 19. června. (Stránku s anketou nejdete zde)

Výsledky ankety o unikátní turistický cíl najdete zde

Hlasování je tajné, výsledky se objeví až po skončení celostátního kola. Přidělit můžete jeden hlas.

A z jakých unikátů čtenáři vybírali v krajském kole ankety?

1. Antigravitační kopec

Když sjíždíte z rychlostní silnice u Moravské Třebové směrem na Litomyšl, míříte dolů z kopce mezi pole. Tedy alespoň takový pocit máte do okamžiku, než vůz zastavíte. Pak totiž zjistíte, že nezabrzděné auto má tendenci vracet se směrem k hlavní silnici, samo se rozjíždí do kopce.

Na fotce to tak patrné není, ale na místě byste si mysleli, že se vodováha zbláznila.

Auto najednou začne couvat do kopce...

Zdánlivá absence zemské přitažlivosti se projeví na všem kulatém, co položíte na vozovku - třeba PET lahvi nebo míči. Není divu, že místo láká různé amatérské vědce, kteří se zde snaží nalézt různé magnetické nebo gravitační anomálie.

Nikomu se samozřejmě zatím nic takového nepovedlo, zjevně půjde jen o hodně vydařený optický klam.

2. Labyrint v Brandýse nad Orlicí

Jan Amos Komenský dopsal v Brandýse nad Orlicí na Orlickoústecku v roce 1623 své proslulé dílo Labyrint světa a ráj srdce. O několik století později tu na jeho počest vznikl přírodní labyrint. Bludiště vysadil spolek Brandýs ve světě v roce 2003 a shodou okolností toto číslo odpovídalo i počtu vysazených habříků.

Návštěvníci si v něm mohou připomenout nejen Komenského bloudícího Poutníka, ale i Harrise ze slavné knihy Jerome Klapky Jeromeho Tři muži ve člunu, jenž jako průvodce zklamal, neboť jeho následovníci "ať se dali kteroukoli cestou, vždycky je dovedla zpátky do středu bludiště".

Labyrint v Brandýse nad Orlicí
Labyrint v Brandýse nad Orlicí

Labyrint v Brandýse nad Orlicí

Habrové bludiště je otevřeno od května do konce června a v září o víkendech a pro větší výpravy na objednání kdykoli, o letních prázdninách každodenně. Mezi ním a blízkým starobylým památníkem J. A. Komenského, prvním v Čechách, vede oblíbená cyklostezka údolím Tiché Orlice.

Do malého Brandýsa nad Orlicí posazeného do údolí na hlavní železniční trati Praha - Olomouc se jezdí také na sousední plovárnu, nedalekou zříceninu hradu, do secesních "lázní", za procházkou po starých bratrských památkách či nových avantgardních plastikách.

3. Muzeum loutek

Už od roku 1972 se do Chrudimi jezdí za loutkami. Ve starobylém Mydlářovském domě je totiž k vidění unikátní expozice loutek z celého světa. Dnes vlastní muzeum kolem 50 tisíc předmětů, z toho více než 8 500 loutek z celého světa.

Muzeum loutek v Chrudimi
Muzeum loutek v Chrudimi

Muzeum loutek v Chrudimi

Zájemci tak uvidí nejen loutky slavných českých divadelníků a výtvarníků, ale potkají také stínové loutky z Indonésie, loutky z Japonska, Číny nebo vietnamskou vodní loutku. Až do konce září se mohou také prostřednictvím speciální výstavy seznámit se životem a tvorbou zakladatele muzea Jana Malíka.

Součástí muzea je také herna pro děti. Za pozornost stojí i samotný Mydlářovský dům, který byl na konci šestnáctého století přestavěn v renesančním slohu. Inspirací pro jeho majitele Matěje Mydláře byly cesty do Itálie, takže podoba domu je inspirovaná tamním stylem.

4. Králická pevnostní oblast

Pásmo československého opevnění budovaného před druhou světovou válkou proti nacistickému Německu je nejrozsáhlejší památkou na území Čech. Do jeho části zvané Králická pevnostní oblast se spoustou bunkrů, pevností a muzeí jezdí zájemci za stopami doby válečné a předválečné.

Vojenské muzeum v Králíkách.

"Odměnou za návštěvu Králické pevnostní oblasti je pocit, že člověk uviděl něco, co bylo sice postaveno v důsledku Mnichova zbytečně, ale to není problém stavitelů ani obránců, to je problém našich politiků. Lidé se tam mohou setkat se stavbami, které se dělaly s velmi odpovědným přístupem, práce jsou kvalitní a promyšlené. Celý koncept obrany byl dělán s velkou odpovědností, což se dneska nevidí," řekl ředitel Společnosti přátel československého opevnění Martin Ráboň.

Novinky připravili do svých expozic provozovatelé dělostřelecké tvrze Bouda, dělostřelecké pevnosti Hůrka i Vojenského muzea, kde letos nabízejí také první diorama s ukázkou bitvy a výstavu ke stému výročí vzniku prvních legionářských jednotek. Výkladní skříní bude letos opět vojensko-historická akce Cihelna v Králíkách ve dnech 22. a 23. srpna.

5. Mimoúrovňové křížení potoků

Rozmach rybníkářství za Pernštejnů znamenal pro krajinu horního Polabí zásadní změny. Bažiny a zamokřené louky, které dříve pokrývaly většinu půdy, byly odvodněny do souvislých vodních ploch, zároveň vznikla soustava větších či menších vodních toků.

Mimoúrovňové křížení potoků na Pardubicku.

Vznikaly jako spojnice pomyslného trojúhelníku, jehož zbývající strany tvoří řeky Labe a Chrudimka. Musely se však na mnoha místech křížit a tak vznikaly mimoúrovňové vodní křižovatky, které se zachovaly dodnes. Nejstarší se přitom datují až do 15. století. Najdete je například v Pardubicích na lokalitě Halda nebo dále směrem na Sezemice.  

, ,