Přijímací zkoušky na pardubické gymnázium Dašická před několika lety. Ilustrační foto.

Přijímací zkoušky na pardubické gymnázium Dašická před několika lety. Ilustrační foto. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Dvacet bodů ze sta v testu? To nám stačí, rozhodli ředitelé gymnázií

  • 12
Dostat se na střední školu bude příští rok snazší. Pardubický kraj už nebude organizovat vlastní přijímací zkoušky a školy se zapojí do experimentu s celostátními testy. Hranice, která oddělí úspěšné žáky od neúspěšných, je ale u gymnázií extrémně nízká, u jiných škol ani není.

Kolik bodů by měl získat budoucí gymnazista při přijímacích zkouškách z češtiny a matematiky, když maximum je sto? Ředitelé gymnázií v kraji se dohodli, že v příštím roce stačí dvacet bodů.

„Taková hranice je pro gymnazisty trochu legrační. Z recese jsem říkal, že kdybych měl zachovat rozdílné nároky při testech mezi gymnáziem a střední školou, tak mi to u nás vycházelo na minus šest,“ říká ředitel střední průmyslové školy v Chrudimi František Mihulka.

„Já se musím pousmát, když jsou kritizovaná gymnázia, která si stanovila alespoň nějakou hranici. Ostatní školy neudělaly ani to,“ namítá ředitel gymnázia v České Třebové Josef Menšík. Argumentuje tím, že nikdo zatím neví, jak budou testy náročné, a proto je těžké dnes zvolit nějaké kritérium.

Gymnázia nebudou mít o studenty určitě nouzi

Díky dohodě ale všechna gymnázia mají takřka jistotu, že naplní své třídy a budou mít dost peněz. Zároveň platí, že na ta nejžádanější bude stejně těžké se dostat jako v minulosti. Škola si pochopitelně i na základě testů vybere ty nejlepší žáky.

Náměstkyně hejtmana Jana Pernicová zodpovědná za školství ale s dohodou gymnázií nesouhlasí. „Dvacet procent je podle mne směšné číslo. Je zatím samozřejmě boj o žáky,“ uvedla.

Ještě loni pro gymnázia v Pardubickém kraji platila relativně tvrdá kritéria, slabší žáky vzít nesměla, i když měla volná místa. I ostatní střední školy musely odmítat studenty, kteří v testech nedosáhli počet bodů požadovaný pro daný typ studia. To nyní odpadne.

Může za to zavedení plošných přijímacích zkoušek na střední školy, které ministerstvo školství bude v roce 2015 testovat a v roce 2016 patrně spustí naostro. Pardubický kraj se do testování zapojil a rozhodl se kvůli tomu rezignovat na vlastní přijímací zkoušky, které organizoval poslední čtyři roky.

Ředitelé si určí, jak budou k výsledkům testu přihlížet

Z přijímacích zkoušek vypadne test z obecných studijních předpokladů, chybné odpovědi už nebudou znamenat ztrátu bodů a testy připraví Cermat namísto společnosti Scio. Protože ale příští rok půjde jen o testování, nebude stanovena takzvaná nepodkročitelná hranice pro přijetí na jednotlivé typy škol. Ředitelé si tak budou moci sami určit, jak dalece budou k výsledkům přihlížet.

Novinky v přijímacích zkouškách

Pardubický kraj po čtyřech letech nebude organizovat vlastní přijímací zkoušky. Většina středních škol se zúčastní testování přijímacích zkoušek, které organizuje ministerstvo školství. Uchazeče čekají dva testy - z českého jazyka a z matematiky. Na každý budou mít 60 minut. Získat mohou maximálně sto bodů. Za špatnou odpověď se už nebudou odečítat body. Hranice úspěšnosti ale nebude centrálně stanovena. Je na každém řediteli školy, jakou váhu výsledkům v testech při přijímacím řízení dá. Gymnázia ovšem požadují, aby uchazeč získal minimálně dvacet bodů.

Gymnázia požadují minimálně dvacet bodů ze sta, dál budou hodnotit známky žáků či jejich mimoškolní aktivity. „Letos bych to opravdu bral tak, že jde o pilotní ověřování tohoto modelu, proto je to volnější. Pro školy i pro žáky,“ řekl ředitel svitavského gymnázia Milan Báča.

Například střední průmyslová škola v Chrudimi už dopředu hlásí, že přijímat bude na základě vysvědčení ze základní školy a výsledky testů budou jen pomocným kriteriem. „Zájem o naše obory není takový, že bychom si mohli vybírat. Pokud k nám někdo chce jít, vezmeme ho, ať ukáže, co umí,“ uvedl ředitel střední průmyslové školy v Chrudimi František Mihulka.

Zároveň ale lituje, že přijímací zkoušky organizované krajem skončily. „Je to krok zpátky,“ uvedl Mihulka.

Vedení kraje uznává, že nový model přijímacích zkoušek není výhodný pro učiliště a střední školy, kterým mohou chybět děti. Bere to jako daň za to, že podpoří projekt plošných přijímacích zkoušek. „Náročnost přijímacích zkoušek nyní bude nižší, je to podle mne škoda, ale my jsme při jejich zavádění také nároky na děti zvyšovali až postupně, učili jsme se to,“ řekla náměstkyně hejtmana Jana Pernicová.