Jana Smetanová

Jana Smetanová | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Rozhodující hlasy pro budoucí zastupitelku sečetli, ale jen v okrsku

  • 0
Ještě před pár dny se zdálo, že sčítání hlasů ve volbách je dnes v České republice rutina a chyby se nestávají. Už to neplatí. Jana Smetanová z ODS se stala zastupitelkou Pardubického kraje jen díky tomu, že podala stížnost na výsledek voleb. A uspěla.

Krajský soud přepočítáním hlasů zjistil, že okrsková komise neprávem připravila Janu Smetanovou o 12 preferenčních hlasů. Jak se to mohlo stát?

Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by šlo o záměr.

"Jsme jen lidi, chybu si uvědomujeme. Nevím, kde přesně a kdo ji udělal, lístků bylo hodně," říká předsedkyně pardubického volebního okrsku číslo 66 Pavlína Mazuchová.

"Mohla to být spíš nepozornost," soudí Jana Smetanová.

Pětka na kandidátce ODS podala návrh na neplatnost voleb, protože jí nebyl započten ani jeden preferenční hlas v místě, kde žije, přitom se zakroužkovala minimálně ona sama a její manžel.

Soud zjistil, že ve skutečnosti dostala 12 preferenčních hlasů. Díky tomu v zastupitelstvu nahradí Jana Čechlovského z ODS.

Jasné je, že zodpovědnost za chybu nemají statistici. "Český statistický úřad s hlasovacími lístky vůbec nepřichází do styku. S lístky pracuje pouze okrsková volební komise, která předává příslušnému pracovišti ČSÚ vytištěný zápis s celkovými výsledky za okrsek podepsaný všemi členy okrskové volební komise," říká tiskový mluvčí Jan Cieslar.

Hlasy spočítali, ale neřekli to dál

Chybu udělala osmičlenná okrsková komise. Praxe je v Pardubicích taková, že členy nominují strany a když jich stále není dostatek, přicházejí na řadu dobrovolníci.

"Pravdou je, že všichni členové komise podepisují správnost dokumentů, v tom ohledu mají všichni zodpovědnost, největší logicky předsedkyně Pavlína Mazuchová," uvedl tajemník pátého městského obvodu Jiří Šmaha.

Úředníci pátého obvodu archy volební komise kontrolovali ještě předtím, než je poslali na soud. "Těch dvanáct preferenčních hlasů Jana Smetanová na papírech normálně měla, pochybil někdo, kdo je měl nahlásit do elektronické podoby, kterou se pak výsledky posílají na magistrát. V celé věci bych ale neviděl zlý úmysl, spíše šlo o nedorozumění," uvedl Šmaha.

Úmysl poškodit Smetanovou není pravděpodobný

"Nedokážu říct přesně, kde se stala chyba. Spolupracovalo na tom osm lidí. Každý měl svůj dílčí úkol, pak jsme si navzájem pomáhali. Chyba se skutečně mohla stát při přepisů výsledků," řekla Mazuchová.

Jiné vysvětlení, totiž že někdo úmyslně připravil Smetanovou o zvolení, není pravděpodobné. Vygumování všech preferenčních hlasů v místě, kde žije, by bylo hodně okaté. Navíc jen shodou okolností právě tyto preferenční hlasy rozhodly volby.

"Ti lidé nemohli vědět, že Smetanové chybí ke zvolení pár hlasů, takže úmyslné poškození by nemělo logiku," uvedl Šmaha.

,